Twórca obozowej apteki

PMM/ag

publikacja 08.01.2019 09:05

Do zbiorów muzealnych Państwowego Muzeum na Majdanku trafiła kolekcja archiwaliów związanych z doktorem Janem Klonowskim – lekarzem, który jako więzień KL Lublin organizował obozową aptekę.

Dokumenty dr. Klonowskiego przekazane do muzeum na Majdanku Dokumenty dr. Klonowskiego przekazane do muzeum na Majdanku
PMM

Wśród dokumentów znalazły się m.in.: akt urodzenia, świadectwa gimnazjalne, świadectwo dojrzałości, dyplom ukończenia studiów, zaświadczenia o zatrudnieniu, legitymacje lekarskie i wojskowe, a także listy wysyłane do rodziny z różnych obozów koncentracyjnych. Kolekcję uzupełniają zdjęcia przedstawiające dr. Klonowskiego na różnych etapach życia.

Jan Klonowski urodził się 13 listopada 1912 r. w Kuligach w powiecie brodnickim. Uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Brodnicy. W 1938 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Przed wybuchem II wojny światowej pracował jako lekarz w 63 pułku piechoty w Toruniu. Był żołnierzem kampanii wrześniowej, uczestniczył także w obronie Warszawy. Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej podjął pracę w szpitalu Jana Bożego w Lublinie. Przypadkowo aresztowany podczas łapanki ulicznej, trafił do więzienia na Zamku Lubelskim, gdzie przebywał od 24 czerwca do 1 lipca 1940 r. Następnie został wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, skąd przetransportowano go do KL Lublin. W obozie na Majdanku był uwięziony od 27 listopada 1941 r. do jego likwidacji w lipcu 1944 r. Jego zadaniem było zorganizowanie apteki obozowej, którą także kierował.

- Rola, jaką dr Jan Klonowski odegrał w KL Lublin, była niebagatelna. Ofiarna praca na rzecz pozyskiwania do apteki obozowej lekarstw i środków opatrunkowych przynosiła wymierne efekty. Rewir przestał być dla ciężko chorych więźniów przedsionkiem do komór gazowych. Stał się miejscem, w którym faktycznie dochodzili oni do zdrowia i wracali do lepszej formy fizycznej i psychicznej. Doktor Klonowski miał absolutną świadomość swojej misji lekarskiej i wypełniał ją najlepiej, jak tylko mógł w tak ciężkich warunkach. Był po prostu dobrym i uczciwym człowiekiem, a przy tym gorącym patriotą – wyjaśnia Anna Wójcik, kierownik Archiwum PMM.

Bezpośrednio po wojnie dr Klonowski został wcielony do wojska, gdzie był szefem służby medycznej. W 1973 r. podjął pracę jako lekarz specjalista rentgenolog. Zmarł w 2013 r.