Różne Kościoły chrześcijańskie o jedności w Lublinie

ag

publikacja 27.02.2019 19:45

450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej stała się okazją do podjęcia szeregu działań ekumenicznych w nadchodzącym roku. Zainaugurowało je nabożeństwo ekumeniczne oraz podpisanie deklaracji o współpracy.

Nabożeństwo ekumeniczne w bazylice dominikanów w Lublinie Nabożeństwo ekumeniczne w bazylice dominikanów w Lublinie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Wszystko odbywać się będzie w ramach programu „Lublin Ekumeniczny 2019. Ku jedności. 450 lat Unii Lubelskiej (1569-2019)”. Rozpoczął się on od nabożeństwa ekumenicznego w bazylice ojców dominikanów, w którym uczestniczyli m.in. trzej biskupi Kościołów chrześcijańskich w Lublinie - abp Abel, abp Stanisław Budzik i bp Jan Cieślar.

Podczas wspólnej modlitwy słowo do zgromadzonych skierował abp Stanisław Budzik, nawiązując do Ewangelii, w której Jezus prosi, "aby wszyscy byli jedno, jak Ja i Ojciec jedno jesteśmy". Podkreślał, że działania ekumeniczne podejmowane w Lublinie są odpowiedzią na to Jezusowe wołanie.

- Jedność Kościoła jest pragnieniem Boga, rozłam to powód do zgorszenia. Trzeba zrobić wszystko, by szukać porozumienia, bo jak wiele członków jest w ciele, a mimo tego stanowią jedno, tak i Kościół ma stanowić jedno - mówił abp Budzik.

Podkreślał też, że w historii przez wieki prowadzone były próby dialogu, ale i zdarzało się, że padały słowa raniące, pogłębiające rozłam. Wielkim orędownikiem dialogu i działań dążących ku jedności chrześcijan był św. Jan Paweł II oraz jego następcy Benedykt XVI i obecny papież Franciszek.

- Nie może być ekumenizmu bez entuzjazmu, który wierzy, że spełni się wołanie Jezusa o to, byśmy byli jedno. Potrzebni są ludzie pełni entuzjazmu, którzy poprzez swoje działania sprawią, że przybliży się ta oczekiwana chwila i różne ścieżki połączą się w jedną drogę - zaznaczał metropolita.

Podpisanie deklaracji o wspólnych działaniach ekumenicznych   Podpisanie deklaracji o wspólnych działaniach ekumenicznych
Agnieszka Gierooba /Foto Gość
Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy przeszli do Trybunału Koronnego, gdzie nastąpiło podpisanie listu intencyjnego o wspólnych działaniach na rzecz jedności. Sygnatariuszami listu byli: ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Abel (w imieniu prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej), bp Jan Cieślar (w imieniu diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego), ks. infułat Andrzej Gontarek (przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej o. Lublin), Krzysztof Żuk (prezydent miasta Lublin) oraz Jarosław Stawiarski (marszałek województwa lubelskiego).

Punktem programu spotkania ekumenicznego była też debata „Drogi wolności i jedności. Znaczenie Unii Lubelskiej dziś (1569-2019)”, którą poprowadził o. Tomasz Dostatni OP, a uczestniczyli w niej: prof. Antoni Mironowicz (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mirosław Filipowicz (KUL) i prof. Wojciech Kriegseisen (UW).

Wydarzeniem towarzyszącym była promocja książek: „Ekumeniczna postylla” (red. ks. Grzegorz Brudny, ks. Andrzej Konachowicz, ks. Sławomir Pawłowski) i „O niepodległości ekumenicznie” (red. Sabina Bober, Sławomir Jacek Żurek).