Urodziła się w Lublinie, śpiewała dla króla Polski, a Mozart napisał specjalnie dla niej utwór

rp,csk

publikacja 05.03.2019 18:18

W Centrum Spotkania Kultur odbywa się 2. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów. Finał 8 marca na scenie sali operowej CSK.

Urodziła się w Lublinie, śpiewała dla króla Polski, a Mozart napisał specjalnie dla niej utwór Marcin Kopeć i Ewa Vesin podczas konferencji prasowej w CSK ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów to okazja do przypomnienia sylwetki patronki wydarzenia, wybitnej artystki urodzonej w Lublinie, pierwszej polskiej wielkiej diwy operowej, która śpiewała na największych scenach Europy. 2. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów rozpoczął się 3 marca 2019 r. i składa się z trzech etapów, z których ostatni to koncert finałowy zaplanowany na 8 marca 2019 r.

Kilkudziesięciu uczestników z całego świata ma okazję skonfrontować swoje umiejętności ze śpiewakami operowymi, pod czujnym okiem jury składającego się z najwybitniejszych postaci opery polskiej i światowej, pod przewodnictwem Ewy Vesin, dyrektor artystycznej konkursu.

W jury zasiadają: Ewa Vesin, Marcin Kopeć, Ferenc Anger, Jose Maria Florencio, Ondřej Hučín, Resemary Joshua.

Trzeci etap będzie jednocześnie wielkim koncertem finałowym, podczas którego uczestnicy zaśpiewają na scenie sali operowej CSK z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą José Marii Florência, dyrygenta Opery Bałtyckiej. Koncert zakończy się ceremonią wręczenia nagród.

Na laureatów czekają nagrody pieniężne i specjalne, m.in. zaproszenia do wykonania wybranych partii na scenach operowych Polski i Europy. Bilety na koncert finałowy 8 marca dostępne w cenie 10 zł.

Antonina Campi z Miklaszewiczów urodziła się w grudniu 1773 r. w Lublinie. Zadebiutowała na scenie operowej w 1785 r., również w Lublinie. Już trzy lata później została nadworną śpiewaczką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Otrzymała gruntowną edukację muzyczną. Została primadonną opery wiedeńskiej. Zyskała powszechne uznanie w Europie za wykonania partii w operach Wolfganga A. Mozarta. Mistrz napisał dla niej jeden ze swych utworów. Zmarła w 1822 r. w Monachium.