Kilkuset lektorów i ministrantów na mistrzostwach archidiecezji lubelskiej w piłce nożnej

ks. Rafał Pastwa

publikacja 09.03.2019 11:15

Niemal tysiąc lektorów i ministrantów uczestniczyło w Mszy św. w sanktuarium MB Latyczowskiej przed rozpoczęciem rywalizacji sportowej LSO archidiecezji lubelskiej w piłce nożnej.

Kilkuset lektorów i ministrantów na mistrzostwach archidiecezji lubelskiej w piłce nożnej Mistrzostwa archidiecezji lubelskiej w piłce nożnej dla lektorów i ministrantów. Msza św. w sanktuarium MB Latyczowskiej ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Pierwszym akordem 10. Mistrzostw Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego była Msza św. w sanktuarium MB Latyczowskiej. Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło, uczestniczyli w niej lektorzy, ministranci, księża opiekunowie oraz trenerzy, Rafał Patyra - dziennikarz sportowy, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek czy prezes LOZPN.

Sport i słudzy ołtarza

Uczestników powitał ks. prał. Józef Dziduch, zachęcając do modlitwy i uczciwej rywalizacji. Podkreślił, że sanktuarium MB Latyczowskiej jest miejscem szczególnym, bo jest tu patronka nowej ewangelizacji w cudownym obrazie. Biskup Cisło pozdrowił wszystkich od abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. - Serce rośnie, patrząc na kwiat waszej młodości, ministranckiej i sportowej. Dzielicie czas jako słudzy ołtarza, także na szkołę, dom, sport. Cieszymy się waszą posługą, młodością. Jesteście teraźniejszością Kościoła, jak podkreśla papież Franciszek. Wy jesteście też nadzieją na przyszłość - mówił hierarcha.

Wiara sportowców

- Człowiek jest wolny. Może dać różną odpowiedź Chrystusowi. Jezus ciebie też wzywa, zależy od ciebie, jak mu odpowiesz. I chodzi także o to, by zrozumieć, że wybierając różne powołania, można iść za Chrystusem. Nie tylko w powołaniu kapłańskim. Przywołał przykład R. Patyry, który w rodzinnym Lubartowie był ministrantem i lektorem, a teraz jako dziennikarz jest wierny swojemu powołaniu chrześcijańskiemu. Przywołał budujące postawy skoczków narciarskich, piłkarzy. Wskazywał, że w sporcie - mimo że wpisana jest w niego rywalizacja - wielu zawodników potrafi zachować kulturę i tolerancję. Biskup przywołał następnie świadectwo wiary i kultury, którym podzielił się przed laty Olivier Bierhoff, niemiecki piłkarz, zdobywca pierwszego w historii złotego gola.

Nie zrażajcie się grzechem

Biskup Cisło nawiązał także do trudności i skandali, które dotykają instytucji Kościoła. - Jest on [Kościół - przyp. red.] polem pszenicznym, w którym szatan zasiał kąkol - mówił, zachęcając przy tym, by młodzi nie zrażali się grzechem. - Mistrzostwa, zawody to sprawdzian twojej kultury osobistej, wysiłku, sprawności. Wy jesteście dodatkowo sługami ołtarza - podsumował biskup. Biskup Cisło docenił wysiłek i wkład ks. Marcina Grzesiaka, archidiecezjalnego opiekuna LSO, w organizację mistrzostw i formację ministrantów.