Autyzm. Kierunki usprawniania komunikacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)

rp,pw

publikacja 28.03.2019 05:43

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie i Fundacja Allot są wśród organizatorów ważnej konferencji naukowo-szkoleniowej na temat autyzmu.

Autyzm. Kierunki usprawniania komunikacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) Już 11 kwietnia odbędzie się w Lublinie Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu "Bądźmy Razem" - Światowe Dni Autyzmu, poświęcona kierunkom usprawniania komunikacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Łukasz Czechyra /Foto Gość

Już 11 kwietnia odbędzie się w WSEI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Bądźmy Razem” - Światowe Dni Autyzmu, poświęcona kierunkom usprawniania komunikacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) oraz wpływowi zachowań komunikacyjnych na obszar funkcjonowania społecznego.

Organizatorami konferencji są: Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Fundacja Allot, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 w Lublinie oraz Stowarzyszenie Radość Dawania. Adresatami konferencji są zarówno specjaliści pracujący z osobami z ASD, jak i rodzice.

- Wśród prelegentów są wybitne osoby, z ogromnym doświadczeniem praktycznym, ale i pragnące podzielić się swoimi osiągnięciami naukowymi w tym obszarze, m.in.: prof. Jacek Błeszyński z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, który spróbuje wyjaśnić nam, dlaczego powinniśmy słuchać. Wytłumaczy również znaczenie zrozumienia jako podstawy komunikacji w procesie usprawniania tego procesu u osób z ASD. Wystąpi także dr Barbara Winczura z Uniwersytetu Wrocławskiego. Główny obszar jej zainteresowań naukowych to teoria umysłu, stąd też w swoim referacie przedstawi wpływ zaburzeń w tym obszarze na intencjonalne komunikowanie się osób z ASD. Efektywność terapii zachowań komunikacyjnych i społecznych w nurcie behawioralnym zaprezentuje z kolei dr Monika Suchowierska-Stephany z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Warszawie oraz Marta Sierocka-Rogala z warszawskiej Fundacji SCOLAR - mówi dr Katarzyna Patyk-Wieczorek, prezes Fundacji Allot w Lublinie

- Nie zabraknie również miejsca dla problematyki związanej z komunikacją i zachowaniami społecznymi osób z Zespołem Aspergera. Właściwe kierunki wsparcia i pomocy zaznaczy Ilona Rzemieniu, prezes Stowarzyszenia „Nie - grzeczne dzieci” im H. Aspergera w Warszawie - dodaje Patyk-Wieczorek.

Oprócz bloku wykładowego, organizatorzy proponują bogaty program praktyczny w postaci szkoleń realizowanych zaraz po zakończeniu części wykładowej. Wśród prowadzących znalazła się m.in. dr Patyk-Wieczorek, naukowiec a zarazem praktyk z ogromnym doświadczeniem. Poprowadzi m.in. warsztaty z zakresu diagnozy możliwości komunikacyjnych osób z ASD.

Więcej informacji na stronie internetowej oraz profilu facebookowym Fundacji Allot oraz pod adresem: autyzm2019.wsei.lublin.pl. Konferencja odbywa się pod patronatem medialnym „Gościa Lubelskiego”.