Abp Stanisław Budzik konsekrował ołtarz w kościele św. Jadwigi w Lublinie

Justyna Jarosińska

dodane 07.04.2019 12:57

W kościele św. Jadwigi dokonano gruntownego odnowienia wnętrza. Uroczystej Mszy św., w czasie której konsekrowano nowy ołtarz, przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Konsekracja ołtarza. Konsekracja ołtarza.
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Budowa kościoła św. Jadwigi Królowej na lubelskim Czechowie rozpoczęła się 10 lipca 1982 roku. 19 lat później abp Józef Życiński konsekrował świątynię.

Od jakiegoś czasu kościół przechodził przebudowę wnętrza, nad którą czuwała s. Maristella Sienicka, architekt wnętrz ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. 

W piątą niedzielę Wielkiego Postu abp Stanisław Budzik konsekrował nowy ołtarz w kościele oraz poświęcił przebudowane prezbiterium, a także obraz św. Królowej Jadwigi. 

- Dziś to szczególny dzień dla naszej świątyni - mówił proboszcz parafii ks. Andrzej Głos. - Wnętrze naszego kościoła bardzo się zmieniło, ogromna w tym zasługa siostry Maristelli Sienickiej, która przygotowała plan przebudowy wnętrza, wielokrotnie konsultując się z księdzem arcybiskupem. Cała ta zmiana nie byłaby możliwa bez zaangażowania naszej wspólnoty parafialnej. W ostatnim czasie na inwestycje i remonty wydaliśmy ponad 3 mln z. i nie mamy żadnych długów.

Proboszcz zapowiedział, że to jeszcze nie koniec planowanych inwestycji. - Przed nami ocieplenie i otynkowanie kościoła, zagospodarowanie otoczenia oraz położenie nowej posadzki w nawie głównej - mówił.

W czasie homilii abp Stanisław Budzik przypomniał wiernym, że ołtarz to najważniejsze miejsce w świątyni, to jej serce, jej centrum. - Tu składamy sakramentalną ofiarę Chrystusa, tutaj dokonuje się nasze odkupienie, tu przygotowany jest stół Pański, przy którym dzieci karmione Ciałem Chrystusa gromadzą się w jeden święty Kościół - podkreślał metropolita.

Arcybiskup pogratulował proboszczowi oraz parafianom dzieła odnowy świątyni parafialnej. - Dziękuję za ten nowy wystrój, nowe piękne witraże, nową Drogę Krzyżową i piękne sceny z życia waszej patronki. Gratuluję i dziękuję siostrze Maristelli Sienickiej za troskę i czuwanie, aby połączyć piękno z teologiczną głębią artystycznego wyrazu. Bóg zapłać wszystkim twórcom i wykonawcom, i wam wszystkim, którzy wspieraliście to dzieło. Ołtarz to symbol Chrystusa, a Chrystusa jest największym skarbem każdej świątyni - mówił.