Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu na Majdanku

ag

publikacja 12.04.2019 19:45

To miejsce, być może jak żadne inne w Lublinie, pozwala na szczególne przeżycie Drogi Krzyżowej. Teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie Niemcy wymordowali około 80 tys. ludzi, wciąż przemawia do wyobraźni i serca ludzi, którzy przekraczają obozowe bramy.

Krzyż nieśli młodzi ludzie. Krzyż nieśli młodzi ludzie.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W ten piątek byli to szczególnie ludzie młodzi, bo tradycyjnie już w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbyła się Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży. To nabożeństwo otwiera obchody Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji lubelskiej. W tym roku przewodniczył mu abp Stanisław Budzik.

Hasłem przewodnim tegorocznego nabożeństwa były słowa: „JA JESTEM wśród Was”.  Rozważania poszczególnych stacji przygotowała młodzież.

Nabożeństwu przewodniczył abp Stanisław Budzik.   Nabożeństwu przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Kiedy idę za krzyżem szlakiem śmierci, bo przecież w czasie wojny tutaj Niemcy przetrzymywali więźniów, z których znaczna większość została zamordowana w komorach gazowych, moja wyobraźnia podsuwa mi obrazy wielkiego cierpienia, rozpaczy, ludzkiej tragedii. To sprawia, że Droga Krzyżowa przeżywana na Majdanku pomaga mi lepiej przylgnąć do Jezusa. Tutaj też moje codzienne problemy, które wydawały mi się ogromne, nagle się zmniejszyły. Paradoksalnie z przeżywania męki Zbawiciela w tym miejscu narodziła się w moim sercu nadzieja na lepszą przyszłość i pokonanie trudności wraz z Jezusem - mówi Monika Matuszewska.

Rozważaniom męki Pana Jezusa towarzyszyły fragmenty wspomnień byłych więźniów Majdanka czytane przez młodzież.

- Kiedy ma się 18 czy 20 lat, wiedza na temat tego jak wyglądało życie w obozach koncentracyjnych wydaje się być ugruntowana przez naukę historii i różnego rodzaju filmy. Jednak dopiero osobisty udział w Drodze Krzyżowej szlakiem tych, którzy szli tędy na śmierć, pozwala zrozumieć, co się tutaj wydarzyło. Dotarło do mnie, że to, co wiem, czy widziałem w telewizji to nie wyobraźnia reżysera, ale fakty. Czytane fragmenty wspomnień byłych więźniów zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Ta Droga Krzyżowa jest zupełnie inna niż te w zacisznym kościele. Tu mogłem być bliżej Jezusa - mówi Maciek Bartosiewicz uczestniczący w nabożeństwie.

Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu KL Lublin została zorganizowana po raz dwudziesty.

Serwis specjalny "Gościa Niedzielnego" - Światowy Dzień Młodzieży w polskich diecezjach.