Abp Stanisław Budzik poświęcił w Kumowie sarkofag bp. Józefa M. Dzięcielskiego

rp, al

publikacja 12.04.2019 11:38

Biskup lubelski Józef Marceli Dzięcielski zmarł w Kumowie koło Chełma w 1839 r. i został pochowany w podziemiach tamtejszego kościoła. Sarkofag, który ofiarowali parafianie, poświęcił abp Budzik.

Abp Stanisław Budzik poświęcił w Kumowie sarkofag bp. Józefa M. Dzięcielskiego Abp Budzik podczas modlitwy przy sarkofagu bp. Dzięcielskiego w podziemiach kościoła w Kumowie. Arch. abp Budzik

Podczas spotkania ze wspólnotą parafii Nawiedzenia NMP w Kumowie 11 kwietnia 2019 r., metropolita lubelski abp Stanisław Budzik udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz dokonał poświęcenia sarkofagu, w którym umieszczono trumnę ze szczątkami biskupa lubelskiego Józefa Marcelego Dzięcielskiego.

- Przez niemal dwieście lat starano się o zbudowanie sarkofagu, do którego by można było złożyć trumnę z ciałem biskupa Dzięcielskiego. Został bowiem pochowany w podziemiach naszego kościoła. Ale nie zawsze koleje losu były sprzyjające, by zbudować godny sarkofag. Teraz, dzięki ofiarności parafian, dzięki ich życzliwości, udało się wykonać wiele niezbędnych prac oraz marmurowy sarkofag. Abp Stanisław Budzik z wielką życzliwością przyjął zaproszenie do modlitwy w naszej wspólnocie i pobłogosławił sarkofag - mówi ks. kan. Zygmunt Woźniak, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Kumowie. Abp Stanisław Budzik poświęcił w Kumowie sarkofag bp. Józefa M. Dzięcielskiego

- Parafianie znają historię bp. Dzięcielskiego, wiedzą, kto jest pochowany w podziemiach świątyni. Był szanowany na tych terenach, ceniony za pracowitość, dzięki jego zaangażowaniu zbudowano ten kościół - dodaje proboszcz.

Józef Marceli Dzięcielski herbu Jastrzębiec urodził się 2 kwietnia 1768 r. w Tchórzenie koło Węgrowa. Odbył studia w Rzymie, był proboszczem katedralnym we Włocławku, w latach 1819-25 był biskupem kujawsko-kaliskim. Od 21 grudnia 1825 r. był biskupem lubelskim. Przeniósł katedrę wraz z kapitułą z Krasnegostawu do Lublina. Zmarł w Kumowie 14 lutego 1839 r.