Pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

rp

publikacja 26.04.2019 15:58

W piątek 26 kwietnia 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej III Synodu Archidiecezji Lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

Pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej III Synodu Archidiecezji Lubelskiej Podczas modlitwy rozpoczynającej pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Dekret zwołujący kolejny Synod Archidiecezji Lubelskiej został podpisany 25 marca 2019 r. przez abp. Stanisława Budzika. Data podpisania dekretu nie jest przypadkowa, tego dnia bowiem w 1992 r. powstała metropolia lubelska, a diecezja lubelska stała się archidiecezją. List arcybiskupa Budzika o synodzie odczytano we wszystkich kościołach archidiecezji 31 marca 2019 r.

"Jedną z najdawniejszych i najbardziej sprawdzonych instytucji Kościoła są synody diecezjalne, czyli zwoływane i kierowane przez biskupów zgromadzenia doradcze, w których uczestniczą kapłani i wierni świeccy Kościoła lokalnego celem adaptowania praw i norm Kościoła powszechnego do konkretnej sytuacji w diecezji. Zadaniem synodów jest także odnowienie życia religijnego, znalezienie skutecznych metod działalności apostolskiej, ożywienie istniejących dzieł i inicjatyw oraz stosowna odpowiedź na wyzwania współczesności" - czytamy w dokumencie.

Przygotowanie synodu najważniejsze

Zanim rozpoczną się obrady synodalne, konieczne jest ich przygotowanie. Dlatego tak istotne są prace przedsynodalne, którymi zajmie się przede wszystkim Komisja Przygotowawcza III Synodu Archidiecezji. Nominacje na jej członków oraz na członków Sekretariatu III Synodu Archidiecezji Lubelskiej ogłosił w niedzielę zmartwychwstania abp Budzik w archikatedrze lubelskiej. Lista nominowanych TUTAJ.

Współpraca z wiernymi świeckimi

Pierwsze posiedzenie Komisji Przygotowawczej 26 kwietnia w auli Caritas rozpoczęła modlitwa pieśnią synodalną, specjalnie ułożoną na okoliczność wydarzenia. - Synod jest ze swej natury wydarzeniem publicznym, dlatego powinien angażować nie tylko uczestników, ale także całą wspólnotę archidiecezjalną. Dlatego kluczowa powinna być współpraca z mediami - mówił abp. Budzik. Metropolita wskazał, że wśród podstawowych zadań komisji jest przygotowanie regulaminu, który uwzględniałby kryteria wyboru wiernych świeckich, obok członków z urzędu, do komisji synodalnych.

Powodzenie synodu tylko dzięki modlitwie

Podkreślił na pierwszym posiedzeniu, że niezwykle istotne jest przygotowanie duchowe przed pracami synodu oraz modlitwa. - Sekret powodzenia synodu tkwi w modlitwie – akcentował. Mówił, że należy zachęcić duszpasterzy oraz wspólnoty parafialne do modlitwy w intencji tego wydarzenia, zadbać, by wezwanie w intencji synodu archidiecezjalnego znalazło miejsce w modlitwie powszechnej podczas Mszy św. Zauważył, że należy wykorzystać uroczystości odpustowe w sanktuariach oraz pielgrzymki do modlitwy w intencji obrad oraz ich owoców. Zdaniem hierarchy, synod to okazja do katechezy dorosłych i rodzin. - Wszyscy wierni archidiecezji powinni wiedzieć o synodzie, o jego istocie. Także dzięki mediom - wyjaśniał.

Istotnym zadaniem w najbliższym czasie będzie zastanowienie się nad możliwością wyrażania propozycji w odniesieniu do współczesnych wyzwań przez wiernych. Konsultacje z wiernymi na etapie przygotowania synodu są niezwykle istotne. Oczywiście nie zabraknie instytucji obserwatorów zewnętrznych, reprezentujących różne wspólnoty chrześcijańskie.