Nieodpłatna pomoc prawna

UM /ag

publikacja 15.05.2019 08:30

Na terenie Lublina działa 14 punktów, w których przez 5 dni w tygodniu można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Każdy, kto nie może pozwolić sobie na opłacenie prawnika, może skorzystać z ich oferty.

W Lublinie działa bezpłatna pomoc prawna. W Lublinie działa bezpłatna pomoc prawna.
Roman Koszowski /Foto Gość

W roku 2019 katalog osób, które z takiej pomocy mogą skorzystać, został poszerzony. Obecnie nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść jej kosztów. By z takiej pomocy skorzystać, uprawniony składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej porady.

Nieodpłatna pomoc prawna zgodnie z przepisami ustawy może być świadczona m.in. z zakresu prawa rodzinnego, prawa pracy, spraw z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej, prawa administracyjnego, z wyjątkiem prawa podatkowego i prawa karnego.

Podczas spotkania prawnik poinformuje o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym. Wskaże również osobie uprawnionej sposób rozwiązania jej problemu prawnego. Pomoże w sporządzeniu projektu pisma w sprawach wspomnianych powyżej, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym. Pomoże również w sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym, a także poinformuje o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej można umówić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta Lublin – rezerwacja wizyt poprzez zakładkę lub telefonicznie pod numerem: 81 466 12 10 (rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Urzędu).

Czytaj także: Fundusz Sprawiedliwości w Lublinie.