Pueri Cantores Lublinenses gospodarzem wielkiego kongresu

jj

publikacja 19.06.2019 12:27

Z okazji 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowe spotkanie pod hasłem: „Ut unum sint”.

Lubelski chór działa już cztery lata. Lubelski chór działa już cztery lata.
archiwum chóru

Przed nami kongres, którego organizatorami są Polska Federacja Pueri Cantores oraz  archidiecezja lubelska. Wydarzenie odbywać się będzie od 4 do 7 lipca.

Wezmą w nim udział chóry dziecięce  międzynarodowej Federacji Pueri Cantores, m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier oraz chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores. Łącznie w wydarzeniu planuje wziąć udział 900 osób.

Rok temu w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Lublinie podpisany został list intencyjny o współpracy archidiecezji lubelskiej, województwa lubelskiego i miasta Lublin przy organizacji tego wydarzenia. − Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores uświetni wyjątkowy jubileusz, jakim jest 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej − podkreślał abp Stanisław Budzik.

Natomiast prezydent Krzysztof Żuk zwrócił uwagę, że unia lubelska jest symbolem budowania wspólnoty europejskiej i wspólnoty wartości. − Obecność młodych ludzi w Lublinie wprost nawiązuje do tego. Cieszymy się, bo to znakomita promocja naszego miasta, ale też potwierdzenie, że Lublin może odgrywać jako metropolia istotną rolę w Europie Środkowowschodniej − mówił.

Kongres odbywa się w Polsce co dwa lata. – To spotkanie dziecięcych chórów chłopięcych i dziewczęcych, którego ideą jest modlitwa o pokój – informuje ks. Attila Honti, twórca i dyrygent lubelskiego chóru Pueri Cantores Lublinenses. – Jego hasło brzmi w tym roku „Ut unum sint”, czyli „Aby wszyscy stanowili jedno”.

Do Lublina przyjedzie 26 chórów. – Mamy przygotowany szczegółowy program tego wydarzenia, ale zadbaliśmy także o atrakcje dla chórzystów – informuje ks. Attila.

Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania zakwaterowani zostaną w akademikach KUL. W programie ich spotkania jest m.in. przemarsz całej grupy z pl. Litewskiego na pl. Zamkowy, wspólna modlitwa o pokój w archikatedrze lubelskiej, 6 lipca koncert galowy w kościele św. Rodziny, a 7 lipca finał spotkania w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej.