Lublin szykuje się do wielkiego świętowania rocznicy unii lubelskiej

ag /UM

publikacja 19.06.2019 08:30

Miasto od początku 2019 roku świętuje 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej i przypomina o istotnej roli Lublina w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. Główne obchody jubileuszu odbędą się od 28 czerwca do 4 lipca. Znany jest już program.

Żywy obraz Matejki "Unia lubelska" już gościł na placu Litewskim. Żywy obraz Matejki "Unia lubelska" już gościł na placu Litewskim.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Obchodząc ten rok pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” miasto odwołuje się do słów św. Jana Pawła II, pokazując przy tym, jak z dziedzictwa i doświadczeń unii lubelskiej czerpać i budować przyszłość.

Lublin za sprawą unii lubelskiej stał się swoistym źródłem współczesnej Europy będącej mozaiką wielu narodów i kultur. Przygotowywany z okazji jubileuszu program obchodów obejmuje organizację m.in. szeregu wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw, spektakli i konferencji odbywających się w ciągu całego roku. W organizację wydarzeń aktywnie włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych i kulturalnych w kraju i za granicą.

Większość wydarzeń odbędzie się w miejscu symbolicznym – na placu Litewskim, którego nazwa upamiętnia tradycję obozowania posłów litewskich podczas sejmu lubelskiego w roku 1569. To również miejsce, gdzie znajduje się pomnik Unii Lubelskiej. Na czas 450. urodzin unii lubelskiej plac Litewski zamieni się w wielkie obozowisko szlachty i rycerzy – miejsce rekonstrukcji obozów szlachty polskiej i litewskiej. Mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zapoznać się z obyczajami szlachty polskiej i litewskiej, kuchnią i rozrywkami z XVI wieku, obejrzeć pokazy ówczesnych ubiorów, inscenizacje walk i pojedynków, pokazy dawnych rzemiosł, zabaw i tańców dworskich. Będą mogli wziąć udział w grach i zabawach nawiązujących do epoki unii lubelskiej, uczestniczyć w warsztatach związanych z obyczajowością i kulturą materialną tego okresu.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Dzień Unii Lubelskiej przypadający 1 lipca. Tego dnia odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, w której udział wezmą liczne delegacje zagraniczne i zaproszeni goście. Sesja będzie tłumaczona na polski język migowy. Po niej wyruszy barwny, renesansowy korowód z Zamku Lubelskiego na plac Litewski. Tego dnia odbędzie się premiera oratorium „(po)mosty” Piotra Selima z udziałem lubelskiego chóru Kantylena w bazylice oo. Dominikanów.

Dzień Unii Lubelskiej uatrakcyjni przelot akrobacyjnej grupy wojskowych samolotów Biało-Czerwone Iskry nad placem Litewskim. Po oficjalnych uroczystościach odbędzie się wydarzenie plenerowe o charakterze happeningu edukacyjno-kulturalnego „Żywy obraz – unia lubelska” polegające na odtworzeniu przez modeli ubranych w kostiumy z epoki obrazu Jana Matejki „Unia lubelska”. Następnie wieczorem, na scenie na placu Litewskim zostanie wystawione widowisko teatralno-muzyczne „Klechdy lubelskie”, nawiązujące do historii zawarcia unii lubelskiej, ukazujące życie ówczesnego miasta, emocjonujące spory i negocjacje polityczne. W widowisku wezmą udział Lubelska Federacja Bardów oraz Poławiacze Pereł Improv Teatr. Całość wypełni scenografia rodem z XVI wieku.

Z okazji jubileuszu 450. rocznicy unii lubelskiej Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną kolekcjonerską monetę o nominale 20 zł – 450. rocznica unii lubelskiej.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.unia.lublin.eu