60. rocznica walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym

Eliza Ducka

publikacja 27.06.2019 10:30

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Koncelebrowali księża kraśnickich parafii z dziekanem - ks. Jerzym Zamorskim na czele.

60. rocznica walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym Po Eucharystii mieszkańcy Kraśnika, w tym władze wojewódzkie, powiatowe, miejskie, przedstawiciele IPN, księża przeszli pod pomnik na ul. kard. Wyszyńskiego. Eliza Ducka

60. rocznica walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym W środę 26 czerwca 2019 r. obchodzona była 60. rocznica wydarzeń kraśnickich związanych z walką o kościół. Przed Mszą św. o godz. 17.30 odbyło się przedstawienie, montaż słowno-muzyczny „W obronie Krzyża”, w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły  Podstawowej nr 5 w Kraśniku, przygotowane przez s. Zenobię. Do obchodów włączył się Urząd Miasta Kraśnik wraz z burmistrzem, marszałkiem województwa oraz starostą kraśnickim.

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Koncelebrowali księża kraśnickich parafii z dziekanem - ks. Jerzym Zamorskim na czele. 

- Świątynia pod wezwaniem św. Józefa stoi na miejscu uświęconym obecnością krzyża, który tutaj został unicestwiony. Ofiara i cierpienie ówczesnych wiernych przyniosła piękne owoce, okazali się prawdziwymi apostołami. Poznajemy ich po postawie, prawdzie i odwadze, broniących Boga i swoich spraw. Niech ta historia przypomina nam, iż nasze życie to powołanie do dawania świadectwa, do trwania w wierze i nadziei, do odważnego stawania w obronie naszej wiary, naszych wartości - mówił, nawiązując do Ewangelii abp Stanisław Budzik.

Po Eucharystii mieszkańcy Kraśnika, w tym władze wojewódzkie, powiatowe, miejskie, przedstawiciele IPN, księża przeszli pod pomnik na ul. kard. Wyszyńskiego ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa. Tam, pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów minionych wydarzeń, nastąpiło złożenie kwiatów. Na zakończenie uroczystości został odśpiewany Apel Jasnogórski.

Kraśnik Fabryczny miał być miastem bez Boga, jak Świdnik czy Nowa Huta. Jednak jego mieszkańcy nie chcieli się z tym pogodzić. Ich dzieci w 1957 roku przyjęły I Komunię Świętą na polanie w lesie. Gdy dwa lata później masowo bronili krzyża, posypały się aresztowania i represje. O czerwcowych wydarzeniach z 1959 roku powstał m.in. film "Skrzyżowanie" w reż. Tomasza Saja, który opowiada prawdziwą historię wiary mieszkańców Kraśnika Fabrycznego.