Artyści z Polski i Litwy zespoleni - czyli niezwykła wystawa i publikacja

ks. Rafał Pastwa

publikacja 29.06.2019 12:30

Właśnie otwarto niezwykłą wystawę prac artystów z Polski i Litwy w Baszcie Zamku Lubelskiego, a także zaprezentowano album z pracami twórców z obu krajów. To będzie trwały ślad obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

Artyści z Polski i Litwy  zespoleni - czyli niezwykła wystawa i publikacja Prezentacja niezwykłej wystawy i publikacji z udziałem wiceprezydent Stepaniuk-Kuśmierzak. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Tegoroczne „6. Międzynarodowe spotkania ze sztuką”, które potrwają do 6 lipca 2019 r., w ramach jubileuszu obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, to cykliczne wydarzenie będące kontynuacją spotkań zapoczątkowanych w 2014 r. i nawiązujące do odbywających się w latach 70-tych Lubelskich Spotkań Artystycznych.

- Hasłem przewodnim projektu jest: „Unia Sztuk, Unia Artystów”. Do udziału w tegorocznych międzynarodowych spotkaniach ze sztuką zaprosiliśmy 35 artystów plastyków z Polski oraz Litwy. Twórcy w swoich pracach odnoszą się do kilkusetletnich związków łączących nasze kraje, które przed wiekami stanowiły jedną wspólnotę narodów - wyjaśnia Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski.

- Związki z Litwą przez te 450 lat były różne. Były chwile dobre, ale i trudne. Udało się nam jednak znaleźć grupę artystów, którzy chcą zrobić wszystko, by historia nie przysłoniła współczesności. W sztuce jest najmniej, moim zdaniem, sytuacji konfliktowych - mówi Wojciech Mendzelewski, prezes okręgu lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Artyści z Polski i Litwy  zespoleni - czyli niezwykła wystawa i publikacja

Rasa Rimiskaite, attaché kulturalna Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce, podkreśliła w swoim wystąpieniu, że obraz Jana Matejki z Lublina został przewieziony do Wilna, ale z kolei prace artystów litewskich trafiły do miasta nad Bystrzycą. - Tylko razem możemy przetrwać, tak jak przed wiekami. Przecież za naszymi granicami, na Ukrainie toczy się wojna. A wojna niszczy wszystko. Zaczynając od dzieł sztuki, a kończąc na życiu ludzkim. Dlatego tego typu inicjatywy, jak dzisiejsza, są bardzo cenne. Bardzo się cieszę, że katalog, który się ukazał w związku z otwarciem dzisiejszej wystawy, zawiera również wiersze artystów litewskich. To dla nas bardzo ważne - powiedziała Rasa Rimiskaite.

Zastępczyni prezydenta miasta Lublin Beata Stepaniuk-Kuśmierzak podkreśliła wysiłki artystów i pogratulowała wystawy i wydania publikacji. Wręczyła również medale Unii Lubelskiej. - Dziękuję organizatorom i artystom, bo to wydarzenie wpisuje się w bardzo bogaty i intensywny program obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej - mówiła Stepaniuk-Kuśmierzak. W wydarzeniu uczestniczył także Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury.

- Jestem przekonany, że główna treść wystawy i publikacji – stanowią jedno z ważniejszych wydarzeń tych bogatych obchodów 450. zawarcia Unii Lubelskiej. Wyjątkowość wystawy polega na tym, że inne intensywne części obchodów przeminą – a po tym, co się tutaj wydarzyło zostaną dzieła sztuki. Będą one trwałe przez dziesięciolecia. Zdecydowana większość prac powstała z myślą o tej wystawie. Dzieła mają głęboki wymiar, nie są tylko komentarzem do historii - podkreślił Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”.