Modlitwa, składanie wieńców i koncert w CSK. 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

rp

publikacja 30.06.2019 23:20

Po Mszy św. z udziałem metropolity wileńskiego i delegacji władz z Polski, Litwy i innych krajów Europy Wschodniej miało miejsce złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej.

Modlitwa, składanie wieńców i koncert w CSK. 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej Przed pomnikiem Unii Lubelskiej na placu Litewskim. Piotr Michalski

Mija 450 lat od zawarcia Unii Lubelskiej między Polską i Litwą. - Było to przypieczętowanie istniejącej prawie dwieście lat więzi i współpracy obu narodów. Unia personalna stała się unią realną. Powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, obejmująca w rzeczywistości kilka narodów i języków, wyznań chrześcijańskich i religii. Stała się jednym z najpotężniejszych organizmów państwowych Europy i przetrwała ponad dwa wieki. Nie bez powodu św. Jan Paweł II mówił o Unii Lubelskiej jako poprzedniczce Unii Europejskiej. Tradycja tego wielkiego politycznego dzieła doceniana jest coraz bardziej, zwłaszcza w krajach, w których narody zamieszkiwały niegdyś wspólną Rzeczpospolitą – mówił w archikatedrze abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Modlitwa, składanie wieńców i koncert w CSK. 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

Po Mszy św. w archikatedrze lubelskiej delegacje z kraju i zagranicy oraz zaproszeni goście udali się na plac Litewski. Tam tuż przed południem nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Wieńce złożyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu RP, a także przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis i premier RP Mateusz Morawiecki. Kolejnym punktem oficjalnych obchodów był koncert w Centrum Spotkania Kultur.

Modlitwa, składanie wieńców i koncert w CSK. 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

Czytaj także: Msza św. z okazji 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej i homilia metropolity wileńskiego.