W lubelskiej bazylice połączonej z rzymską można uzyskać odpust

ag

publikacja 05.08.2019 08:00

Od tego roku lubelskie sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej jest afiliowane do bazyliki Matki Bożej w w Rzymie. Oznacza to, że rzymskie odpusty można uzyskać też w Lublinie - 5 sierpnia to data jednego z nich.

Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie połaczone z rzymskim kościołem. Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie połaczone z rzymskim kościołem.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Decyzją Penitencjarii Apostolskiej z 1 marca 2019 r. (Prot. N. 340/19/1) sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w Lublinie zostało afiliowane do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Decyzja ta oznacza, że obydwa miejsca kultu maryjnego łączy szczególna więź duchowa. W praktyce oznacza to, że sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej otrzymało te same odpusty, jakie są przywilejem bazyliki rzymskiej. Jeden z nich przypada 5 sierpnia.

− Jest to rocznica poświęcenia bazyliki rzymskiej, więc mamy możliwość uzyskania odpustu w naszym afiliowanym sanktuarium w następujących okolicznościach: przywileje duchowe, zwane odpustami, można uzyskać pod zwykłymi warunkamiSą to: spowiedź, uczestnictwo we Mszy św. i przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencji Ojca Świętego, wyznanie wiary oraz wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu  wyjaśnia ksiądz proboszcz, zapraszając do odwiedzenia kościoła.

Na świecie jest około 300 sanktuariów maryjnych połączonych przez afiliację w jedną rodzinę. W Polsce jest ich zaledwie kilka. Od niedawna nasza lubelska parafia Matki Bożej Różańcowej, w której znajduje się słynący łaskami obraz Pani Latyczowskiej, należy do tego grona.

− Można powiedzieć, że historia połączenia naszego kościoła z rzymską bazyliką narodziła się przypadkiem. Jakiś czas temu Lublin odwiedził kard. Stanisław Ryłko, prezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Była to jego pierwsza wizyta w naszym mieście. Podczas spotkania z abp. Stanisławem Budzikiem usłyszał o naszym sanktuarium i czci, jaką odbiera tu Matka Boża Latyczowska. Wówczas zaproponował, byśmy wystąpili z prośbą o afiliację – czyli przyłączenie do rodziny kościołów związanych z rzymską bazyliką. Tak też się stało i teraz korzystamy z przywilejów przysługujących rzymskiej bazylice – mówi ks. Józef Dziduch, wieloletni kustosz sanktuarium.