Matka ciągle wysłuchuje próśb

Gość Lubelski 36/2019

dodane 05.09.2019 00:00

Bazylika chełmska jest jednym z najstarszych sanktuariów na wschodzie Polski i od setek lat przyciąga pielgrzymów.

Tysiące ludzi co roku we wrześniu przybywają tu do Maryi. Tysiące ludzi co roku we wrześniu przybywają tu do Maryi.
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Pątnicy przybędą tu po raz kolejny 7 i 8 września, by prosić Matkę Bożą o potrzebne łaski i dziękować za otrzymane dary. Tu na tzw. górce chełmskiej znajduje się kopia jednego z najstarszych i najsłynniejszych wizerunków Bogurodzicy z Dzieciątkiem Jezus.

Królowa wielu narodów

Przed tym wizerunkiem modlili się prawosławni, później unici, potem znowu prawosławni, a od 1920 roku katolicy. Podania i legendy przypisywały cudownej ikonie Matki Bożej Chełmskiej uratowanie przed najazdem Tatarów w XIII wieku. Obraz towarzyszył także królowi Janowi Kazimierzowi w wyprawach wojennych. Mówiono, że to właśnie cudownej ikonie zawdzięczał on zwycięstwo pod Beresteczkiem.

W połowie XVII wieku powołano komisję do zbadania historii obrazu i cudów, które się dzięki niemu zdarzały. Ukoronowaniem prac była książka Jakuba Suszy, kierującego wówczas unickim gimnazjum w Chełmie, zatytułowana „Phoenix tertiato redivivus albo obraz starożytny chełmski Panny i Matki Przenajświętszej sławą cudownych swoich dzieł po trzecie ożyły...” – biskup Susza spisał w niej ponad 600 różnych cudownych zdarzeń związanych z tą ikoną. Choć od tego czasu minęły wieki, Matka Boża, której wizerunek został 254 lata temu ukoronowany, ciągle obdarza swoje dzieci pomocą.

Nowe cuda

– W ostatnim czasie otrzymałem dwa zgłoszenia o cudownych łaskach odebranych za wstawiennictwem MB Chełmskiej – mówi ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii. – W marcu przyszła kobieta, która walczyła z nowotworem piersi. Modliła się o zdrowie przed cudownym obrazem. Opowiadała, że tuż przed wyznaczoną operacją przyśniło się jej, że jest zdrowa. Do szpitala szła z wielkim spokojem i nawet podzieliła się swoim przeświadczeniem z lekarzami. Zoperowano ją, usunięto guza, którego oddano do badania. Po trzech tygodniach przyszła informacja, że nie ma w nim żadnych patologicznych zmian. Komórki nowotworowe zniknęły.

Dla proboszcza zdecydowanym cudem jest też uratowanie sanktuarium od pożaru. – Zawsze zamykamy bramę, a tym razem nie została ona zamknięta i tylko dlatego młodzi ludzie, którzy przechodzili obok kościoła, zobaczyli ogień. Gdyby brama była zamknięta, świątynia uległaby zniszczeniu – stwierdza ks. Sternik.

Kilka tygodni temu do sanktuarium zgłosiło się małżeństwo, które za przyczyną Matki Bożej Chełmskiej otrzymało dar potomstwa. – To młodzi lekarze. Długo nie mogli mieć dzieci – opowiada ks. Andrzej. – Jeden z naszych księży postanowił odprawić w ich intencji 9-tygodniową nowennę do Matki Bożej. Dziesiątą Mszę św. odprawił już jako dziękczynną za dar potomstwa. Później na chwilę kontakt z tym małżeństwem się urwał. W lipcu mąż zadzwonił z informacją, że żona jest w 12. tygodniu ciąży – dodaje. Już niedługo ukaże się książka zawierająca wszystkie cuda i łaski, których przez wieki udzieliła Matka Boża Chełmska. – W jej przygotowaniu korzystaliśmy z tych zanotowanych przez Jakuba Suszę, ale pojawią się też wszystkie ostatnio zapisane.

W tym roku gościem podczas uroczystości odpustowych będzie kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył będzie Sumie pontyfikalnej w niedzielę 8 września o 11.30. Podobnie jak w zeszłym roku w czasie uroczystości odpustowych pobłogosławione zostaną róże, które wierni przyniosą ze sobą. – Wiąże się to z historią opisaną w księdze łask i cudów, kiedy do Matki Bożej przybyli rodzice z niewidomym dzieckiem. Płatki kwiatów potarli o obraz i położyli dziecku na oczy, a ono przejrzało – opowiada ks. Andrzej. Justyna Jarosińska

Program uroczystości odpustowych

Odpust poprzedzi triduum maryjne (4−6 września). Codziennie: 18.00 – Msza św. 19.30 – procesja różańcowa z ikoną Matki Bożej Chełmskiej 21.00 – Apel maryjny Prowadzi ks. Sylwester Brzozowski Sobota 7 września 16.00 − przywitanie pielgrzymów 17.30 − nowenna do Matki Boskiej Chełmskiej 18.00 – Msza św. w 80. rocznicę bombardowania Chełma, przewodniczy ks. bp Józef Wróbel 21:00 – Apel maryjny Niedziela 8 września 1.30 − Różaniec fatimski 5.30 – Godzinki 6.00; 7.00; 8.00 – Msza św. 9.00 – Msza św. dla rodzin z błogosławieństwem małych dzieci – przewodniczy ks. bp Mieczysław Cisło 11.30 – Suma pontyfikalna, przewodniczy ks. kard. Stanisław Dziwisz; poświęcenie wieńców dożynkowych 16.00 − Msza św. dla uczniów i błogosławieństwo przyborów szkolnych 18.00 − Msza św. Po Mszach św. o 9.00, 11.30, 16.00 i 18.00 odbędzie się błogosławieństwo róż.