Wydział Filozofii KUL gospodarzem XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego

jj /KUL

publikacja 07.09.2019 09:29

Jak informuje przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Marek Lechniak, udział w zjeździe weźmie ok. 650 uczestników ze 110 ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych.

Prof. Marek Lechniak jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego. Prof. Marek Lechniak jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Polski Zjazd Filozoficzny, który odbywa się po raz jedenasty, odzwierciedla pełną panoramę i reprezentację środowiska filozoficznego w Polsce. KUL jest jego gospodarzem po raz pierwszy.

Wydarzenie - jak podkreślają organizatorzy - to okazja do spotkania środowiska filozoficznego, zaprezentowania aktualnie prowadzonych badań i dyskusji, a ponadto namysłu nad miejscem i rolą filozofii w kontekście szybkich i radykalnych przemian, którym podlega dzisiaj środowisko naukowe w Polsce.

Program zjazdu obejmuje wykłady plenarne, panele dyskusyjne, sympozja specjalne i sekcje tematyczne.

Wykłady plenarne podejmują centralne filozoficznie i aktualnie dyskutowane problemy jak: przyczynowość, sceptycyzm, geneza myśli nowożytnej, decyzje w sytuacjach niepewności normatywnej, konsumpcjonizm i wolność, metafizyka i idea zbawienia.

Podejmowane będą i klasyczne, tzw. wieczyste problemy filozofii, i problemy, które stawia przed filozofią współczesny świat: etyka biznesu, nauka a religia, interdyscyplinarność w nauce, logiki nieklasyczne, samochody autonomiczne i ich wybory, odpowiedzialność robotów, koncepcje sztuki i estetyki - ujęcia neuronalne, ewolucyjne, koncepcje multiświata, „informacja” w przyrodzie, naturalizm i nadnaturalizm, problem Big Data, ontologia topologiczna, rola intuicji w poznaniu naukowym i potocznym czy ludzkie chimery.

Blok obrad poświęcony będzie filozofii religii, nie zabraknie także wydarzeń prezentujących dorobek lubelskiego środowiska filozoficznego. Podjęta zostanie także problematyka ważna dla wszystkich osób związanych z edukacją filozoficzną, w tym nauczycieli filozofii i etyki.

Rozpoczęcie spotkania 9 września o godz. 15. Szczegółowy program zjazdu dostępny jest TUTAJ.