Cudowna pomoc Matki Bożej - łaski otrzymane i spisane

jj

dodane 10.09.2019 10:02

Właśnie ukazała się publikacja opisująca udokumentowane cuda i łaski, których wiernym przybywającym na Górę Chełmską udzieliła Matka Boża.

Przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej ciągle modlą się pielgrzymi. Przed kopią cudownego obrazu Matki Bożej ciągle modlą się pielgrzymi.
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Podania i legendy przypisywały cudownej ikonie Matki Bożej Chełmskiej uratowanie od najazdu Tatarów w XIII w. Obraz towarzyszył także królowi Janowi Kazimierzowi w wyprawach wojennych. Mówiono, że to właśnie cudownej ikonie zawdzięczał zwycięstwo pod Beresteczkiem.

W połowie XVII wieku powołano komisję do zbadania historii i cudów obrazu, które się dzięki niemu zdarzały. Ukoronowaniem prac komisji była książka Jakuba Suszy, kierującego wówczas unickim gimnazjum w Chełmie, zatytułowana „Phoenix tertiato redivivus albo obraz starożytny chełmski Panny i Matki Przenajświętszej sławą cudownych swoich dzieł po trzecie ożyły...” – biskup Susza spisał w niej blisko 700 różnych cudownych zdarzeń związanych z tą ikoną.

Choć od tego czasu minęły wieki, Matka Boża, której wizerunek został 254 lata temu ukoronowany, ciągle obdarza swoje dzieci pomocą. 

– W ostatnim czasie mam dwa zgłoszenia cudownych łask otrzymanych za wstawiennictwem MB Chełmskiej – mówi ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. – W marcu przyszła kobieta, która walczyła z nowotworem piersi. Modliła się o zdrowie przed cudownym obrazem. Opowiadała, że tuż przed wyznaczoną operacją przyśniło się jej, że jest zdrowa. Do szpitala szła z wielkim spokojem i nawet podzieliła się swoim przeświadczeniem z lekarzami. Zoperowano ją, usunięto guza, którego oddano do badania. Po trzech tygodniach przyszła informacja, że nie ma w nim żadnych patologicznych zmian. Komórki nowotworowe, które wcześniej były, zniknęły. 

W lipcu do sanktuarium zgłosiło się małżeństwo, które za przyczyną Matki Bożej Chełmskiej otrzymało dar potomstwa. – Młodzi lekarze. Długo nie mogli mieć dzieci – opowiada ks. Andrzej. – Jeden z naszych księży postanowił odprawić w ich intencji 9-tygodniową nowennę do Matki Bożej. Dziesiątą Mszę św. odprawił już jako dziękczynną za dar potomstwa. Później na chwilę kontakt z tym małżeństwem się urwał. W lipcu zadzwonił mąż informując, że żona jest w 12. tygodniu ciąży. 

Łaski otrzymane i spisane

Właśnie ukazała się książka, w której zebrane zostały wszystkie cuda i łaski, których przez wieki udzieliła Matka Boża Chełmska. W jej przygotowaniu wykorzystano te zanotowane przez Jakuba Suszę, ale znalazły się również wszystkie ostatnio zapisane. 

– Ta książka pokazuje niezwykłą troskę Maryi o jedność chrześcijan, a jednocześnie jest świadectwem wiary ludu chełmskiego i wszystkich pielgrzymujących przed oblicze Maryi – mówi ks. Andrzej Sternik. – Chciałbym, by lektura tej książki była dla następnych pokoleń zaproszeniem do pobożności maryjnej, życia w wierze katolickiej oraz zachętą do kolejnych pielgrzymek.