Weszły w życie zasady ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji lubelskiej

jj /al

publikacja 30.09.2019 14:42

Na stronie archidiecezji został opublikowany dokument, w którym przedstawiono zasady obowiązujące we wszystkich kościelnych jednostkach organizacyjnych zależnych od archidiecezji lubelskiej.

Dzieci i młodzież mają być w archidiecezji lubelskiej bezwzględnie chronione przed jakąkolwiek przemocą ze strony osób zatrudnionych we wszystkich kościelnych jednostkach. Dzieci i młodzież mają być w archidiecezji lubelskiej bezwzględnie chronione przed jakąkolwiek przemocą ze strony osób zatrudnionych we wszystkich kościelnych jednostkach.
Jakub Szymczuk /Foto Gość

W dokumencie, który wchodzi w życie z dniem opublikowania go na stronie diecezji, ujęto zasady postępowania w pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą oraz zasady dotyczące rozmów z osobami zgłaszającymi nadużycie oraz pokrzywdzonymi. 

Do przestrzegania wyszczególnionych zasad zobowiązane są w szczególności osoby duchowne oraz osoby świeckie (wychowawcy, nauczyciele, trenerzy, animatorzy, wolontariusze, praktykanci i stażyści i inni) zatrudnione na różnych stanowiskach oraz podejmujące różne zadania, posługi i zakresy odpowiedzialności.

Wśród wymienionych zasad naczelną jest nienaruszalność integralności cielesnej i duchowej małoletnich. 

"Wszyscy bierzemy na siebie odpowiedzialność za ochronę i zgodną z najwyższymi standardami etycznymi opiekę nad powierzonymi nam podopiecznymi. Celem dokumentu jest bezpieczeństwo i ochrona małoletnich przed wszelką przemocą, w tym seksualną" - pisze na Twitterze ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.