Jubileusz 25-lecia Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie

rp

publikacja 19.10.2019 22:16

W obchodach uczestniczył kard. Stanisław Dziwisz, który podkreślał, że Jan Paweł II przeniósł do Rzymu doświadczenie przyjaźni z młodzieżą z Krakowa i Lublina.

Jubileusz 25-lecia Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie Uroczystość rozpoczęła Msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. Piotr Michalski

Fundacja Jana Pawła II przyznaje stypendia dla osób pochodzących z krajów byłego Związku Radzieckiego. Lubelski dom jest akademikiem, z którego korzystają stypendyści. W ciągu prawie 30 lat działalności z pomocy organizacji skorzystało około tysiąca studentów. Najliczniejszą grupę stanowili i nadal stanowią osoby z Ukrainy i Białorusi.

Wśród byłych stypendystów fundacji jest: 3 profesorów, 83 doktorów, 110 licencjuszy i 565 magistrów. Dwóch wychowanków fundacji przyjęło święcenia biskupie i pracują obecnie na Białorusi.

- Większość absolwentów KUL korzystających z pomocy Fundacji wraca do swoich krajów rodzinnych i pracuje w różnych instytucjach państwowych i kościelnych. Wykładają na uniwersytetach państwowych i katolickich, w seminariach duchownych, katechizują w szkołach. Uczą języka polskiego, są tłumaczami w różnych firmach. Pracują w ambasadach, konsulatach, prowadzą kursy przedmałżeńskie, są dziennikarzami w redakcjach czasopism religijnych i świeckich. Część byłych stypendystów prowadzi własną działalność gospodarczą – informują przedstawiciele organizacji.

Jubileusz 25-lecia Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie rozpoczęła Msza św. w domu fundacji przy ul. Boczna Lubomelskiej 2, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uczestniczyli w niej metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, abp Józef Kowalczyk, bp Artur Miziński, bp Józef Staniewski, o. Krzysztof Wieliczko, administrator Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, absolwenci i stypendyści programu stypendialnego fundacji. W uroczystości brał udział także pomysłodawca programu stypendialnego ks. prof. Marian Radwan oraz projektanci i budowniczowie domu fundacji.

Jubileusz 25-lecia Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie   Koncert w archikatedrze lubelskiej. Piotr Michalski

- Jesteśmy świadomi tego, że wydarzenie z 16 października 1978 r. w sposób szczególny naznaczyło współczesne dzieje Kościoła i wielu państw świata, w tym szczególnie krajów Europu środkowo-wschodniej oraz terytoriów dawnego ZSRR. Z perspektywy minionych ponad czterdziestu lat dostrzegamy wyraźnie skalę przemian w tym okresie, uwolnienie zostaliśmy od wielu zniewoleń i zagrożeń, otwarły się przed nami nowe możliwości i szanse, ale pojawiły się też nowe zagrożenia i wyzwania, którym powinniśmy stawiać czoło – mówił podczas homilii kard. Stanisław Dziwisz. Zauważył jednak, że obecne pokolenie jest bogatsze o pontyfikat św. Jana Pawła II.

Nawiązując do Ewangelii i dialogu Chrystusa z Szymonem Piotrem kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był człowiekiem, który ukochał Pana ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Podkreślił, że Jan Paweł II przeniósł z Krakowa i Lublina do Rzymu doświadczenie przyjaźni z młodzieżą. – Papież imponował młodzieży. Imponował autentycznością życia i służby, stawianiem młodym wysoko poprzeczki, bo jeszcze większe wymagania stawiał sobie – podkreślał kardynał.

Kolejnym etapem świętowania była akademia w auli kard. Stefana Wyszyńskiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uroczystość zakończył koncert w archikatedrze lubelskiej. Rozpoczynając spotkanie ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL powiedział, że „Jubileusz dwudziestopięciolecia otwarcia domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie to doskonała okazja, aby wspólnie cieszyć się i dziękować za tę wspaniałą inicjatywę, która pozwoliła setkom studentów ze Wschodu ukończyć studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.” - Fundacja Jana Pawła II to nie tylko przejaw spuścizny materialnej i duchowej naszego wielkiego profesora, Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II, ale to wciąż rosnący żywy pomnik papieża Polaka.

Podczas akademii ks. rektor wręczył wydane z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego okolicznościowe medale jubileuszowe zasłużonym dla fundacji osobom – otrzymali je: Ewa Bednarkiewicz i ks. prof. dr hab. Marian Radwan.