Lubelskie seminarium zainaugurowało nowy rok akademicki

ag

publikacja 27.10.2019 19:55

Seminarium to nie tylko zdobywanie wiedzy z zakresu teologii, ale także pogłębianie więzi z Panem Bogiem i odkrywanie, czy decyzja o zostaniu kapłanem jest planem Bożym.

Inauguracja roku akademickiego w lubelskim seminarium. Inauguracja roku akademickiego w lubelskim seminarium.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Rok akademicki 2019/2020 będzie poświęcony świętym i błogosławionym, którzy w minionych dziesięcioleciach byli studentami i mieszkańcami lubelskiego seminarium.

- Ten rok zachęca nas szczególnie, by odkrywać ślady świętych, którzy przed nami uczyli się w tych murach. Mamy wiele przykładów do naśladowania. Absolwenci naszego seminarium są wśród 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze 20 lat temu przez papieża Jana Pawła II. Ich portrety od niedawna zdobią też korytarz naszego gmachu, jako drogowskazy, za którymi powinniśmy podążać - mówił ks. Jarosław Marczewski rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego 2019/2020.

Klerycy są równocześnie studentami KUL, stąd studenci I roku złożyli akademickie ślubowanie na ręce rektora KUL ks. Antoniego Dębińskiego.

- Seminarium jest częścią KUL, choć stanowi odrębny budynek i ma odrębne zajęcia. Jednak jesteśmy połączeni w jedno i tak jak studenci świeccy, tak i wy klerycy w tym roku w sposób szczególny zwracacie uwagę na dwie wielkie postaci związane z naszym uniwersytetem. To św. Jan Paweł II i niedługo także wyniesiony do chwały ołtarzy kardynał Stefan Wyszyński - mówił rektor.

Przypomniał też, że 20 lat temu Jan Paweł II napisał encyklikę "Fides et ratio" (wiara i rozum), te dwa filary to skrzydła, na których unosi się duch ludzki w poszukiwaniu prawdy, do której każdy powinien dążyć. - Takiego zbliżania się do niej życzę w tym roku akademickim - podkreślał rektor.

Wykład inauguracyjny poświęcony współczesnym męczennikom, także tym związanym z lubelskim seminarium, wygłosił o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap, postulator wielu procesów beatyfikacyjnych.

W lubelskim seminarium mieszka i uczy się obecnie 60 kleryków, a z zajęć korzysta łącznie 115 osób wraz z klerykami z różnych zgromadzeń zakonnych z terenu Lublina.