Zobacz wybrane kościoły Lubelszczyzny na wirtualnych gigapanoramach

rp

publikacja 27.11.2019 15:01

Wszystkie dotychczas zdigitalizowane kościoły można już teraz zwiedzać wirtualnie. Wystarczy wejść na stronę www.koscioly.diecezja.lublin.pl.

Zobacz wybrane kościoły Lubelszczyzny na wirtualnych gigapanoramach Fragment megapanoramy z widokiem na kościół w Kazimierzu Dolnym. RP/koscioly.diecezja.lublin.pl

Archidiecezja lubelska kończy realizację projektu "Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach", współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizowany projekt udowadnia, że w rzeczywistości widać mniej niż w świecie cyfrowym. Każdy może się o tym przekonać i na stronie internetowej obejrzeć wybrane kościoły od wewnątrz, z zewnątrz, z lotu ptaka, a także przeczytać szczegóły dotyczące historii świątyń.

- W ramach Programu Kultura Cyfrowa 2019 archidiecezja realizuje projekt skierowany do każdej grupy wiekowej, począwszy od dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych, seniorów, jak również dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia koordynator projektu.

Digitalizacja zasobów kościelnych dotyczy na razie trzech kościołów na terenie Lubelszczyzny: archikatedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie, kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego należącego do zespołu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

Strategicznym celem programu jest opracowanie i digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego oraz udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Zwiększenie dostępności opracowanych i zdigitalizowanych zbiorów przy zastosowaniu atrakcyjnych form ich prezentacji, jakimi w tym wypadku są gigapanoramy, ma na celu przełamywanie barier w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo.

Dzięki dużemu przybliżeniu fotografowanych obiektów, oglądający będzie mógł zobaczyć szczegóły, które nie są możliwie do obejrzenia "gołym okiem", np. sklepień kościołów czy zbioru fresków o złożonym układzie i symbolice.

- Gigapanoramy lotnicze przedstawiać będą obiekty sakralne z wysokości i będą obejmowały całe kompleksy budowli, otaczający drzewostan, cmentarze przykościelne, domy kościelne, ogrodzenia, mury. Oglądający będzie miał możliwość dokładnie obejrzeć plan całego kompleksu, którego nie jest w stanie dojrzeć z dołu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jakie dają gigapanoramy, zwiedzający będzie mógł w pełni poczuć atmosferę odwiedzanych obiektów, a co najważniejsze poznać je z każdej strony - czytamy w informacji na temat projektu. 

Wszystkie gigapanoramy uzupełnione będą o opisy sfotografowanych obiektów, dzięki czemu przybliżą historię poszczególnych kościołów, jak również zabytków kryjących się w ich wnętrzach. 

Wszystkie trzy wyżej wymienione kościoły już teraz można zwiedzać wirtualnie. Wystarczy wejść na stronę www.koscioly.diecezja.lublin.pl