Rektor KUL wręczył stypendia i nagrody pieniężne dla studentów z Polski i z zagranicy

rp

publikacja 18.12.2019 13:50

Stypendia na łączną kwotę niemal 40 tys. zł ufundowane zostały przez grono wybitnych i wielkodusznych osób z Polski i spoza jej granic.

Rektor KUL wręczył stypendia i nagrody pieniężne dla studentów z Polski i z zagranicy Rektor katolickiego uniwersytetu wręczył 22 stypendia wyróżniającym się studentom. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Ksiądz rektor złożył gratulacje wyróżniającym się studentom, podziękował za ich zaangażowanie nie tylko w kontekście wykładów i ćwiczeń, ale także za aktywność kulturalną, sportową, społeczną – w tym wolontariat. Przyznano 22 stypendia na łączną kwotę niemal 40 tys. zł.

Stypendia przyznane studentom ufundowane zostały przez grono wybitnych i wielkodusznych osób z Polski i spoza granic naszej ojczyzny. – Darczyńcy, ludzie hojni, szczodrzy, chcieli wspierać studentów wybitnych, aktywnych, którzy odznaczają się nienaganną postawą, a z drugiej strony mają osiągnięcia na polu nauki, sportu, kultury. Cieszę się, że mogliśmy wręczyć te stypendia i nagrody. To powód do osobistej satysfakcji wyróżnionych studentów, ale też jest to inspiracja dla środowiska studenckiego – powiedział ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. 

Rektor KUL wręczył stypendia i nagrody pieniężne dla studentów z Polski i z zagranicy   Stypendia to spotkanie serc darczyńców z potrzebami studentów. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Wśród stypendystek znalazła się Tatiana Voloshyn, studentka z Ukrainy. – Gdy przyjechałam do Lublina i na studia na katolickim uniwersytecie w 2014 r. miałam 17 lat. Ten uniwersytet stał się dla mnie ciepłym miejscem, odpowiednim także do nauki. Doświadczenie i wiedza, które tu zdobyłam są dla mnie najważniejsze w życiu. Teraz kontynuuję naukę, studiując na kierunku Praca Socjalna i Ekonomia Społeczna. To niezwykła przygoda ducha i umysłu, która nadal trwa – akcentuje studentka.

Wszystkie przyznane stypendia pochodzą z ośmiu funduszy stypendialnych: im. Wacława i Ireny Ungar, im. Tadeusza i Ewy Konopackich, im. prof. Tadeusza Csaky, im. Fundacji Potulickiej dla Studentów, im. Paula Staniszewskiego, im. Marii Dorosz-Brzezińskiej, nagrody Jana Stefańczyka i Heleny Stefańczyk-Senftleben oraz funduszu stypendialnego rektora KUL.

- Stypendia to spotkanie serc darczyńców z potrzebami studentów. Zachęcam zawsze przy tej okazji do tego, by docenieni studenci poznali życiorysy ofiarodawców, ich zaangażowanie na rzecz katolickiego uniwersytetu, ojczyzny i świata – podkreśla ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL.

Na katolickim uniwersytecie w Lublinie studiuje ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych. Pierwszy rok rozpoczęło ponad 3400 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców - najwięcej osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Po raz pierwszy studiują tu młodzi z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny czy Dominikany.