Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński: Przez przyjście na świat Jezusa, Bóg najpełniej wyraził miłość i miłosierdzie wobec każdego z nas

kul

publikacja 26.12.2019 08:30

Tradycyjnie już w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor KUL kieruje do wszystkich wiernych swoje słowo.

List rektor KUL na Boże Narodzenie to już tradycja List rektor KUL na Boże Narodzenie to już tradycja
Justyna Jarosińska /Foto Gośc

Ks. prof. Antoni Dębiński w swoim kolejnym liście skierowanym do wiernych w całej Polsce przywołuje postać św. Szczepana.

Podążając śladami św. Szczepana, ale nade wszystko śladami Boskiego i ludzkiego Syna, Kościół od początku dziejów w centrum swej posługi stawiał człowieka, którego udziałem jest wielkość, chwała, ale i ograniczenia, słabości.

Rektor przypomina także, że Kościół w Polsce od wieków, ale także współcześnie, jest największą społeczną instytucją niosącą pomoc potrzebującym.

Podejmuje tysiące inicjatyw, w które angażują się kapłani, osoby konsekrowane i świeckie. Ogromne dobro dokonuje się na co dzień dzięki działalności Caritas w poszczególnych diecezjach i parafiach, a także dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w pracę innych organizacji charytatywnych inspirowanych wezwaniem do chrześcijańskiego miłosierdzia...

Ks. prof. Dębiński zaznacza również, że w trosce Kościoła o człowieka zmagającego się z licznymi problemami uczestniczy od momentu swego powstania Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Nasz założyciel i pierwszy rektor ks. Idzi Radziszewski zdefiniował jego zadanie jako służbę Bogu i Ojczyźnie – Deo et Patriae. Pragnął, aby na Uniwersytecie badania naukowe oraz kształcenie prowadzone były w jak najszerszym zakresie, a jego absolwenci byli gotowi do owocnej służby na rzecz odrodzonego państwa.

Rektor KUL informuje dodatkowo o najnowszym kierunku studiów - pielęgniarstwie, - który właśnie został uruchomiony na lubelskiej uczelni. 

To kolejny krok na drodze rozwoju naszego Uniwersytetu i wypełniania jego posłannictwa. To także realizacja planów założyciela KUL i jego następców, których koncepcja zakładała utworzenie studiów medycznych.