Niebawem rozpocznie się przebudowa al. Racławickich w Lublinie

rp /gj um

publikacja 24.02.2020 19:09

Jak zapowiada ratusz - miejski architekt zieleni ma czuwać nad ochroną zieleni przy inwestycji na al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego w trakcie ich przebudowy.

Niebawem rozpocznie się przebudowa al. Racławickich w Lublinie Według przygotowanych pierwotnie przez projektanta założeń, z al. Racławickich miało zniknąć 261 drzew. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Według informacji podanej przez Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, miejski architekt zieleni ma dopilnować, by w trakcie prowadzonej inwestycji zieleń była należycie chroniona, a także wspólnie z wykonawcą i Zarządem Dróg i Mostów szukać możliwości ocalenia kolejnych drzew na tzw. etapie wykonawczym, na przykład poprzez korektę przebiegu ścieżki rowerowej czy pozostawienie niektórych drzew w chodniku.

- Miasto jest też po wstępnych rozmowach z Polską Spółką Gazowniczą, która ma rozważyć możliwość pozostawienia przestarzałych rur po ich opróżnieniu i zasklepieniu tak, by zrezygnować z ich usuwania, a tym samym oszczędzić kolejne drzewa - informuje Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Ostatni remont al. Racławickich miał miejsce w 1987 roku. Przebudowa to także wyznaczenie priorytetów dla komunikacji zbiorowej, zakup 5 autobusów elektrycznych. Przypomnijmy, że w godzinach szczytu na odcinku od ul. Lipowej do al. Długosza łączna częstotliwość komunikacji miejskiej wynosi poniżej 1 minuty.

- Niezależnie od opinii niektórych przedstawicieli ruchów miejskich, ochrona zieleni na al. Racławickich jest dla mnie priorytetowa. Osobiście będę rozmawiał z wykonawcą, którego wyłonimy w przetargu, by sprawdzić, czy na etapie realizacji są jeszcze możliwości ocalenia kolejnych drzew. Nie odpuszczę tego tematu, jednak musimy pamiętać, że al. Racławickie to dziś tykająca bomba ze względu na przestarzałą instalację gazową z lat 70. minionego wieku. Pamiętamy wszyscy, w jakim stanie były sieci pod deptakiem remontowanym w latach 90. Nie trzeba zatem wiele wyobraźni, żeby domyślić się, jak wygląda sytuacja w tym przypadku. Dlatego ta przebudowa jest tak konieczna, a sam remont nawierzchni nie byłby wystarczający - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Według pierwotnych, przygotowanych przez projektanta założeń, z al. Racławickich miało zniknąć 261 drzew. Wskutek konsultacji, analiz pracowników miejskich i zmian projektu ostatecznie liczba ta zmalała do 26, a 37 kolejnych drzew zostanie przesadzonych. Te liczby nie są jeszcze ostateczne. Dziś do usunięcia przeznaczone są drzewa kolidujące z planowanym przebiegiem ścieżki rowerowej, chodników i enklaw dla pieszych. Jednocześnie zostanie tu posadzonych ponad 130 nowych drzew i krzewów, a co najmniej kolejnych 40 - na ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego.

- Zgadzamy się, że nawierzchnia ulicy jest zdegradowana i wymaga naprawy. Natomiast w moim odczuciu byłaby możliwość remontu ulicy, wprowadzenia buspasów i ścieżki rowerowej bez wycinania starych drzew - mówi Szymon Pietrasiewicz, aktywista miejski i współzałożyciel Lubelskiego Ruchu Miejskiego.

Przebudowa al. Racławickich wraz z rondem Honorowych Krwiodawców, ul. Poniatowskiego oraz ul. Lipową będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 i uzyska 85 proc. dofinansowania ze środków europejskich. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł.

Przebudowa to także możliwość modernizacji kanalizacji sanitarnej i wybudowanie nowej kanalizacji deszczowej, w tym kompleksowego odbioru wód opadowych z tego obszaru. Obecnie kanalizacją zbiorczą trafiają one do Bystrzycy.

W pierwszym etapie zostaną przebudowane al. Racławickie z rondem im. Honorowych Krwiodawców oraz ul. Poniatowskiego, w drugim przebudowywana będzie ul. Lipowa.