Jak pobłogosławić w domu pokarmy na stół wielkanocny ?

rp /sb, al

publikacja 26.03.2020 11:15

Podajemy szczegóły oraz tekst modlitwy i błogosławieństwa pokarmów w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak pobłogosławić w domu pokarmy na stół wielkanocny ? W tym roku w parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Henryk Przondziono /Foto Gość

Arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, wydał zalecenia duszpasterskie na czas trwania stanu epidemii. Odniósł się również do praktyki błogosławieństwa pokarmów na stół świąteczny. - W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna osoba dorosła.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO*

Błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego  może dokonać ojciec, lub inna osoba stojąca na czele rodzony, albo osoba żyjąca samotnie lub tak spędzająca święta w związku z epidemią koronawirusa.

Najpierw zapala świecę i mówi: "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja!". Jeżeli sa inni domownicy - odpowiadają: "Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!".

Ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego. 1 Tes 5, 16-18: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was".

Albo fragment z Ewangelii Mateusza - Mt 6, 31 ab.32b-33: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Następnie można odmówić taką lub podobną modlitwę:

"Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen". Można odmówić tez modlitwę "Ojcze nasz" oraz modlitwę za chorych, cierpiących, samotnych i biednych, a także za osoby zmarłe. 

Pełny tekst zaleceń duszpasterskich wydanych przez abp Stanisława Budzika TUTAJ.


* Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nn. 1347-1350