Archidiecezja ma 10 nowych księży

rp

publikacja 30.05.2020 13:20

Abp Stanisław Budzik udzielił święceń kapłańskich w archikatedrze lubelskiej. Wskazał nowym księżom główne filary duchowości i posługi kapłańskiej.

Archidiecezja ma 10 nowych księży Podczas liturgii święceń w archikatedrze lubelskiej 30 maja. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Święcenia prezbiteratu przyjęli następujący diakoni Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie: Adam Blicharz, Piotr Flis, Robert Jabcoń, Marek Kuś, Kacper Małek, Michał Myśliwiecki, Rafał Rechnio, Paweł Saran, Jakub Szajner i Mateusz Wójcik.

Modlitwą otaczali ich najbliżsi, rodzina, przyjaciele, księża formatorzy z księdzem rektorem Jarosławem Marczewskim, siostry życia konsekrowanego i księża z parafii pochodzenia neoprezbiterów i parafii praktyk oraz proboszcz parafii archikatedralnej ks. Adam Lewandowski. W liturgii uczestniczyli ponadto wykładowcy i profesorowie KUL, pracownicy Kurii Metropolitalnej z kanclerzem ks. Krzysztofem Kwiatkowskim.

Eucharystii święceń w archikatedrze lubelskiej przewodniczył abp Budzik, metropolita lubelski. Modlili się także biskupi: Mieczysław Cisło, Józef Wróbel, Ryszard Karpiński i biskup nominat Adam Bab.

W homilii abp Budzik nawiązał do kard. Stefana Wyszyńskiego, niegdyś biskupa lubelskiego, którego kolejna rocznica śmierci przypadła 28 maja. Wskazał, że maj 1981 r. był dramatyczny dla Polaków, bo wiedzieli o krytycznym stanie zdrowia kard. Wyszyńskiego, a potem dowiedzieli się, jak też katolicy na całym świecie, o zamachu na życie Jana Pawła II. - Polacy stali w obliczu utraty dwóch wielkich przywódców duchowych - mówił. Przypomniał apel kard. Wyszyńskiego do rodaków, by modlitwy o jego zdrowie przenieśli na osobę Jana Pawła II. A sam odszedł z tego świata dopiero wtedy, gdy potwierdzono mu, że życiu papieża nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Na podstawie "Listu do moich kapłanów", napisanego przez kard. Wyszyńskiego w latach 1953-1956, w czasie internowania w Stoczku Warmińskim, w Prudniku Śląskim i w Komańczy, metropolita lubelski wskazał nowym księżom 4 filary duchowości kapłańskiej i posługi: jedność z Trójcą Świętą, jedność z Kościołem, jedność z biskupem, jedność z ludem Bożym. Arcybiskup Stanisław przypomniał kandydatom do święceń słowa Chrystusa o powołaniu i wybraniu, które wzywają do miłości w wolności.

Metropolita lubelski przypomniał także zmarłego niemal przed rokiem abp. Bolesława Pylaka, informując, że epitafium jemu poświęcone zostanie pobłogosławione w archikatedrze w rocznicę jego śmierci.

Podczas liturgii dokonano przedstawienia kandydatów do święceń i wybrania. Diakoni odnowili przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu i jego następcom. Litanią do Wszystkich Świętych biskup i pozostali uczestnicy liturgii błagali Boga, aby udzielił łaski i błogosławieństwa kandydatom do święceń prezbiteratu. W tym momencie diakoni leżeli krzyżem na posadzce archikatedry. Kluczowym momentem liturgii było włożenie rąk przez biskupa na przyjmujących święcenia kapłańskie. Potem neoprezbiterzy włożyli ornaty i uczestniczyli w liturgii eucharystycznej przy ołtarzu ze swoim biskupem.