Odbyło się pierwsze posiedzenie komisji synodalnej "Kościół w dialogu z kulturą"

rp

publikacja 03.07.2020 09:34

- Powinniśmy jako katolicy włożyć więcej wysiłku w komunikowanie się ze światem - powiedział podczas zebrania prof. Henryk Duda.

Odbyło się pierwsze posiedzenie komisji synodalnej "Kościół w dialogu z kulturą" Rozpoczęcie prac zespołu 2 lipca 2020 r. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Wręczając nominacje członkom 12 komisji synodalnych w maju tego roku abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, powiedział: - Chcemy podjąć trud pracy przygotowawczej, chcemy się przygotowywać, abyśmy mogli skutecznie i owocnie pracować, gdy rozpocznie się synod. Ma on służyć Kościołowi, aby się przyjrzał, w jakim jest miejscu.

2 lipca obrady rozpoczęła komisja „Kościół w dialogu z kulturą”, w skład której wchodzą: ks. dr Marek Szymański - przewodniczący, prof. Leszek Mądzik, prof. Beata K. Obsulewicz-Niewińska, prof. Henryk Duda, dr Elżbieta Matyaszewska, Renata Filipiak, Małgorzata Paździor-Król, Małgorzata Klimczak, Małgorzata Piasecka, Michał Karapuda, dr Bogusław Wróblewski, ks. kan. Leszek Surma, o. Rafał Sztejka SJ, Grzegorz Rzepecki, dr Dariusz Kopciowski, ks. Rafał Olchawski, Grzegorz Linkowski, Jacek Brzeziński, Ryszard Montusiewicz i ks. dr Rafał Jakub Pastwa - sekretarz komisji.

Spotkanie odbyło się w jednej z sal II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego przy ul. Ogrodowej 16 w Lubinie, przy zachowaniu zasad higieny i bezpieczeństwa. Przewodniczący komisji, ks. dr Szymański, rozpoczął spotkanie modlitwą, podkreślając, że prace członków komisji synodalnej to nie tylko trud intelektualny i organizacyjny, ale także modlitewny. Przedstawił krótko historię dotychczasowych synodów, a także ich kontekst kulturowy.

- Od ostatniego synodu zmieniło się wiele, świat zmienił się nie do poznania. Pojawiły się media, a katolicy w naszym kraju mogą cieszyć się wolnością. Stają przed nami jednak nieznane dotąd wyzwania i wymagania - mówił. W oparciu o myśl Krzysztofa Zanussiego, zaproponował podział komisji na trzy zespoły: „język, komunikacja i media”, a także „sztuki audiowizualne, ich rola oraz oddziaływanie na rozumienie kultury w Kościele”, oraz „architektura i estetyka w przestrzeni kościelnej”. Po przedstawieniu składu komisji przewodniczący zaprezentował metody jej pracy i cel. Ważnym punktem obrad były wypowiedzi zgromadzonych uczestników, m.in. prof. Duda podkreślił, że potrzeba namysłu nad użyciem języka jako środka komunikacji, by katolicy umieli mówić o rzeczywistości pozakościelnej tak, by to nie kłóciło się z ich przekonaniami, a także nie wykluczało osób spoza tego środowiska, co oznacza w konsekwencji włożenie więcej wysiłku w komunikowanie się ze światem.


Szerzej o obradach komisji w kolejnym 28/2020 numerze „Gościa Lubelskiego”.