W Lublinie odbyły się warsztaty projektu Woda Żywa

rp

publikacja 08.08.2020 13:52

To spotkanie zwłaszcza dla wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, które w ramach posługi w parafiach będą pomagać w przygotowaniu kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

W Lublinie odbyły się warsztaty projektu Woda Żywa Wydarzenie odbywało się w auli Caritas w Lublinie. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Najpierw trzeba sięgnąć do genezy wspólnoty Jordan, która powstała prawie 10 lat temu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie w obrębie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Od początku tworzyli ją przede wszystkim ludzie młodzi, którzy uznali, że są powołani do głoszenia słowa Bożego swoim rówieśnikom. Głównym kontekstem działania wspólnoty były spotkania przygotowujące młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Początkowo odbywało się to w ramach prowadzonego, znanego w środowiskach ewangelizacyjnych, kursu Alpha. Po kilku latach takiej aktywności ewangelizacyjnej postanowiono przeprowadzić po raz pierwszy kurs Woda Żywa. Obecnie jest on realizowany w coraz większej liczbie parafii naszej archidiecezji. Istotne jest w tej formacji dzielenie się własnymi doświadczeniami, myślami i odczuciami.

W sobotę 8 sierpnia odbył się w Lublinie warsztat projektu Woda Żywa. Uczestniczyły w nim osoby z całej Polski. - Te działania, realizowane przez wspólnotę z parafii NSJ w Lublinie, okazały się tak dobre, że postanowiliśmy je wynieść na poziom ogólnopolski. Są z nami koordynatorzy z różnych diecezji. Początkowo myśleliśmy, że będzie to spotkanie dla wspólnot Odnowy w Duchu Świętym, które w ramach posługi w parafiach będą pomagać w przygotowaniu kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jednak szybko okazało się, że tą formacją zainteresowane są inne ruchy - mówi ks. Artur Potrapeluk, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. - Program jest innowacyjny, bo jest zgodny z wytycznymi KEP dotyczącymi bierzmowania, ale jest też zgodny z RODO i zasadami bezpieczeństwa w czasie pandemii. Jest to dobrze zorganizowana inicjatywa, a nie jedynie "dynamik ewangelizacyjny". Katechezy i prezentacje będą ciągle aktualizowane na naszej platformie e-learningowej - dodaje ks. Potrapeluk.

Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą i śpiewem, a otworzył je abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Powitał serdecznie zgromadzonych i podziękował za ich wysiłek i pomysły. - Cieszę się, że podejmujecie dzieło przygotowania osób do bierzmowania. Jest ono bardzo ważne w posłudze każdego biskupa - powiedział. Nawiązał do przemyśleń Jana Pawła II o sakramencie bierzmowania i Duchu Świętym. - Według papieża, sakrament bierzmowania jest szczególnym przyrównaniem do apostołów, bo każdego ochrzczonego wprowadza w apostolstwo Kościoła i powinien rodzić szczególne poczucie odpowiedzialności za zbawienie świata - mówił arcybiskup.

Wydarzenie odbywało się w auli Caritas w Lublinie, a w programie znalazły się warsztaty, świadectwa, zaplanowano panel pytań, symulację konferencji, a przede wszystkim Eucharystię, której przewodniczył bp Józef Wróbel.