Na lubelskich Bronowicach odsłonięto pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

rp

publikacja 15.08.2020 15:22

Pomnik, którego koszt wyniósł ok. 100 tys. zł, sfinansowano ze zbiórki społecznej.

Na lubelskich Bronowicach odsłonięto pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego Pomnik kard. Wyszyńskiego pobłogosławił bp Ryszard Karpiński. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Monument stanął przy ul. Droga Męczenników Majdanka na istniejącym już skwerze im. Kardynała Wyszyńskiego, pośród drzew i krzewów. Wcześniej Rada Miasta przyjęła, choć nie jednogłośnie, uchwałę zezwalającą na budowę pomnika. Nad całością prac czuwał Andrzej Szyszko, przewodniczący zarządu dzielnicy Bronowice.

Inskrypcja na cokole brzmi: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cara składać nam nie wolno. Non possumus!”. Słowa pochodzą z memoriału Episkopatu Polski, przyjętego w Krakowie 8 maja 1953 r. w odpowiedzi władzom komunistycznym, które chciały podporządkować sobie Kościół katolicki. Na pomniku znajduje się również podpis: „Stefan kardynał Wyszyński 1901-1981. Prymas Tysiąclecia”. Oraz: „Soli Deo. Biskup lubelski 1946-1948. Wdzięczni Mieszkańcy Bronowic”. Autorem monumentu jest Tadeusz Sagan.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Świętego Krzyża w Lublinie, której przewodniczył ks. prał. Józef Siemczyk, zaś homilię wygłosił ks. Tomasz Duma. W modlitwie uczestniczyli ponadto m.in. ks. Marek Sapryga i ks. Krzysztof Góźdź, a także ks. Marian Duma, proboszcz parafii. Obok parafian w świątyni znaleźli się reprezentanci władz samorządowych, m.in. Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Po liturgii odbyło się procesyjne przejście na skwer im. Kardynała Wyszyńskiego, gdzie bp Ryszard Karpiński pobłogosławił nowy pomnik. Przyzywał również błogosławieństwa Bożego dla zebranych oraz wszystkich, dla których świadectwo życia i wstawiennictwo Stefana Wyszyńskiego będzie promieniem nadziei i mocą w dążeniu do świętości. Podziękował również wszystkim pomysłodawcom, wykonawcom, także osobom zaangażowanym w szeroką działalność na rzecz sfinalizowania budowy skweru, a potem monumentu. – W szczególności dziękuję niestrudzonym społecznikom Bronowic, zwłaszcza Adamowi Głowaczowi i Andrzejowi Szyszko – mówił biskup. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski, wicemarszałek województwa lubelskiego i zastępca prezydenta miasta oraz kurator oświaty. Oprawę muzyczną przygotowała parafialna orkiestra dęta z Szastarki.


Stefan Wyszyński (1901–1981) związany z naszym miastem i katolickim uniwersytetm, przyjął święcenia kapłańskie 3 sierpnia 1924 r. w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej włocławskiej. 4 marca 1946 r. został mianowany przez Piusa XII biskupem lubelskim. Urząd ten pełnił w latach 1946-1949. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1946 r. na jasnej Górze z rąk kard. Augusta Hlonda. Ingres do katedry lubelskiej odbył się 26 maja. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Soli Deo”. W listopadzie 1948 r. mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Ingres do katedry w Gnieźnie i w Warszawie odbył się w lutym 1949 r.