Wybitny kardynał ze Szwajcarii doktorem honoris causa KUL

ks. Rafał Pastwa

publikacja 16.10.2020 21:37

Kardynał Kurt Koch został wyświęcony na biskupa przez Jana Pawła II. Obecnie jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Wybitny kardynał ze Szwajcarii doktorem honoris causa KUL Kardynał Kurt Koch, nowy doktor honoris causa KUL. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Modyfikacji uległ plan VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej obchodzonego pod hasłem: „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”. Inauguracja roku akademickiego oraz immatrykulacja studentów I roku zostały połączone z uroczystością nadania doktoratu honoris causa kard. Kurtowi Kochowi.

Laudację na cześć kardynała ze Szwajcarii, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza.

Natomiast w swoim wykładzie kard. Kurt Koch zwrócił uwagę na fakt, że święceń biskupich udzielił mu papież Jana Paweł II, który wyróżniał się jednoznacznym zaangażowaniem w ekumeniczne poszukiwanie dróg odzyskania jedności chrześcijan. Zwrócił uwagę, że papież ten był przekonany, iż trzecie tysiąclecie będzie miało do wykonania wielkie zadanie odzyskania na nowo utraconej niegdyś jedności Kościoła. W wykładzie podkreślił rolę teologii w służbie ekumenicznego kształcenia i wrócił uwagę na ekumeniczny wymiar dyscyplin teologicznych.

Abp Stanisław Budzik złożył gratulacje kard. Kochowi i podkreślił, że uroczystość nadania doktoratu honoris causa oraz inauguracja nowego roku akademickiego zbiegły się z kolejną rocznicą wyboru kardynała z Polski na papieża. – Ci wszyscy, którzy mieli okazję osobiście spotkać Jana Pawła II podkreślają, że był on mistrzem słuchania, mistrzem dialogu. Nauczanie na ten temat wcielał w życie w stopniu niezrównanym. W kontakcie z drugim człowiekiem potrafił swoją uwagę skoncentrować na nim, traktując jego osobę i obecność jako dar. Do spotkania z drugim człowiekiem, reprezentującym inne poglądy, odrębną tradycję kulturową czy religijną, Jan Paweł II zawsze podchodził z niezwykłym szacunkiem i otwartością na wspólne poszukiwanie prawdy. Z drugiej strony zasadą sztuki dialogu było poszanowanie prawdy, która wyzwala człowieka. Mówi nam dziś – „Nie lękajcie się!” – zaznaczył abp Budzik. Przypomniał również wezwanie, jakie Jan Paweł II skierował na KUL w czerwcu 1987 r. do społeczności uniwersytetu, na którym wykładał przez niemal ćwierć wieku: „Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!”.

W dalszej kolejności odbył się panel zatytułowany “Dialog jako zasada w życiu i nauczaniu Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego" z udziałem m.in. o. Macieja Zięby i prof. Pawła Skibińskiego.

Wybitny kardynał ze Szwajcarii doktorem honoris causa KUL   Liturgia w kościele akademickim. Tomasz Koryszko

Następnie sprawowana była Eucharystia w kościele akademickim pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera i abpa Stanisława Budzika. Po południu odbyły się pozostałe sesje kongresu.