Polski żołnierz idzie w bój. Pomóż mu!

BS

publikacja 19.10.2020 13:00

Pomysł na to, jak opowiadać dzieciom o wydarzeniach sprzed 100 lat ma Archiwum Państwowe w Lublinie. W ramach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zaprezentowało wystawy i wydawnictwa, także te dla dzieci.

Wydawnictwa przygotowane przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Wydawnictwa przygotowane przez Archiwum Państwowe w Lublinie.
Bartosz Staręgowski

W ramach uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało projekt pt. „Walka zbrojna - walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921”. Projekt miał charakter wydawniczy i wystawienniczy. Oprócz wystawy, która gości na dziedzińcu APL przy ul. Jezuickiej 13 i jest dostępna w internecie na stronie głównej archiwum, wydane zostały również dwie pozycje: album pt. „Wojna polsko-bolszewicka w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie” oraz zeszyt edukacyjny „Polski żołnierz idzie w bój. Rusz głową pomóż mu. Gry, zabawy i nauka w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”.

Album prezentuje materiały z zasobu lubelskiego archiwum. W komentarzu autor wydawnictwa dr Bartosz Staręgowski wprowadza odbiorcę w kontekst historyczny wojny oraz ówczesne problemy społeczne i polityczne oraz działania militarne na terenie Lubelszczyzny. W albumie zostały zaprezentowane materiały m.in. dotyczące walki propagandowej, mobilizacji ludności, podnoszenia morale oraz upamiętniania wojny w dalszych latach okresu międzywojennego.

W zeszycie edukacyjnym skierowanym do młodszych odbiorców poznajemy historię Antoniego Domaszewskiego, chłopca, który marzy o dołączeniu do ułanów. Kiedy to marzenie się spełnia uczestniczy on we wszystkich ważniejszych epizodach wojny. Antek jest postacią fikcyjną, ale wydarzenia, w których bierze udział są zgodne z prawdą historyczną. Jego opowieść przeplatana jest różnego rodzaju zadaniami, w tym rebusami, krzyżówkami, kolorowankami czy wycinankami. Do opracowania niektórych z nich wykorzystano materiały archiwalne znajdujące się w zasobie lubelskiego archiwum.

Oba wydawnictwa zostały sfinansowane przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i są do nabycia w centrali Archiwum przy ul. Jezuickiej 13.