Ochrona życia fundamentem cywilizacji

ag /KUL

publikacja 29.10.2020 18:15

"Ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu - jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości" - podkreślają w apelu Kolegia Rektorów Uniwersytetów Jana Pawła II: KUL w Lublinie i UPJPII w Krakowie.

Ochrona życia fundamentem cywilizacji Marsze życia od wielu lat gromadzą ludzi, dla których życie zawsze jest na pierwszym miejscu. Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Kolegia rektorów KUL i UPJPII zaznaczają, że w obliczu niepokojów, jakich jesteśmy świadkami w Polsce, w odniesieniu do problematyki aborcji, pragną przypomnieć, iż "prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju".

"Biblijna Księga Mądrości określa Stwórcę mianem »miłośnika życia«. Jako katolicy wierzymy, że to On wyznacza początek i kres każdego ludzkiego istnienia. Ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu – jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości, o czym bardzo jasno nauczał podczas całego swojego posługiwania św. Jan Paweł II, a co przypomniał także Ojciec Święty Franciszek podczas minionej środowej audiencji ogólnej. Te bardzo jasne przesłania Biskupów Rzymskich wskazują kierunek działań naszych środowisk akademickich" – czytamy w apelu.

Jego autorzy zwracają uwagę, że wydarzenia ostatnich dni skłaniają do tego, by jeszcze bardziej o tym przypominać, szczególnie w sytuacji, gdy część osób, niepodzielających wskazanych powyżej powszechnych wartości, dopuszcza się zakłócania Mszy św. i dewastacji kościołów. "Zachowania te naruszają zarówno zasadę postulowanej tolerancji, jak i wolności wyznania religijnego oraz zdecydowanie niszczą dobro wspólne. Ponadto powyższa agresja nie może być w żaden sposób usprawiedliwiona" – piszą kolegia rektorów KUL i UPJPII.

Uniwersytety Jana Pawła II zwracają się z apelem o złagodzenie emocji i podkreślają, że drogą do rozwiązywania wszelkich sporów jest merytoryczny dialog. "Wzywamy wszystkie strony dialogu społecznego do rozmów oraz uświadomienia sobie odpowiedzialności za sytuację, w której wszyscy się znajdujemy. Nieodzownym elementem takiego dialogu jest wzajemny szacunek wszystkich stron, służący wypracowaniu metod rozwiązania zaistniałego konfliktu, przede wszystkim poprzez poszukiwanie prawdy" – głosi apel.