Wzrok skupiony na bezpieczeństwie

Ks. Rafał Pastwa

|

Gość Lubelski 47/2020

publikacja 19.11.2020 00:00

Profesor n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej UM w Lublinie i prorektor Uniwersytetu Medycznego, mówi o zastosowaniu najnowszych technologii w leczeniu pacjentów z chorobami oczu.

Profesor jest także prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Profesor jest także prezesem Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
Archiwum prywatne

Ks. Rafał Pastwa: Społeczeństwo koncentruje się od wielu miesięcy głównie na pandemii koronawirusa, tymczasem poza pacjentami covidowymi są też ci z innymi chorobami, chociażby oczu.

Prof. Robert Rejdak: W marcu tego roku, w wyniku wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem, wprowadzono w naszym kraju lockdown. Wszystkie operacje w trybie planowym były zatrzymane. Dotknęło to szczególnie pacjentów chorujących na zaćmę. Jest ona pierwszą przyczyną ślepoty, ale odwracalną, dzięki skutecznemu leczeniu operacyjnemu, które w wielu przypadkach daje szansę na pełny powrót do sprawności wzrokowej. W związku z częstością występowania tej choroby w takich krajach jak Polska przed pandemią koronawirusa wykonywało się pół miliona operacji rocznie. Dlatego łatwo wyobrazić sobie skalę problemu, jeśli od marca do maja nie operowaliśmy w ogóle. Po pierwsze doprowadziło to do kumulacji pacjentów, po drugie – do większego zaawansowania choroby. W przypadku zaćmy możemy mówić o odwracalności, natomiast w przypadku wielu innych chorób już nie.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.