Pracownicy UMCS w prestiżowym rankingu

UMCS

publikacja 30.11.2020 12:50

15 naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie.

Pracownicy UMCS w prestiżowym rankingu. Pracownicy UMCS w prestiżowym rankingu.
UMCS

Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Wśród naukowców z UMCS na najwyższej 5. pozycji rankingowej na świecie w dyscyplinie „geografia” (na 12 879 badaczy ) i 1. w dyscyplinie „geografia fizyczna” znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

W grupie pierwszych 1000 autorów w poszczególnych dyscyplinach uplasowało się kolejnych pięciu pracowników naszego Uniwersytetu, w tym dwóch prorektorów Kolegium Władz Rektorskich obecnej kadencji: prof. Wiesław I. Gruszecki zajął 257. pozycję w dyscyplinie „biofizyka”, a prof. Dorota Kołodyńska 586. w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”. Zestawienie 1000 autorów wzbogacił także dorobek naukowy prof. Patryka Oleszczuka (269. pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”), prof. Jaco Vangronsvelda (455. pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”) i prof. Zbigniewa Hubickiego (726. pozycja w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”).

W grupie 1000-4000 autorów nasz Uniwersytet reprezentują: prof. Emil Chibowski, prof. Andrzej Dąbrowski, prof. Mieczysław Korolczuk, prof. Stefan Sokołowski, prof. Roman Leboda, prof. Jerzy Dudek, prof. Zbigniew Krupa, prof. Krzysztof Woliński i prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska.

Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i zawiera nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenia cały dorobek naukowy badaczy wg indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria, jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów.
Zestawienie obejmuje blisko 160 tysięcy naukowców, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych, z 22 dyscyplin podzielonych na 176 obszarów. Pełna lista TOP 2% dostępna jest na stronie: data.mendeley.com.

TAGI: