Eksperyment pedagogiczny. Szkoła średnia przygotuje specjalistów od cyberprzestępczości

jj

publikacja 09.02.2021 10:09

Jedynie 16 szkół z całej Polski bierze udział w projekcie edukacyjnym pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Jedna z nich to I LO w Świdniku.

Zapotrzebowanie na ochronę przed przestępczością internetową jest coraz większe. Zapotrzebowanie na ochronę przed przestępczością internetową jest coraz większe.
flickr

Już od września w całej Polsce uruchomiony zostanie program edukacyjny zatytułowany "CYBER.MIL z klasą", który ma na celu wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało 16 szkół z całej Polski, po jednej z każdego województwa. W województwie lubelskim do programu zakwalifikowało się I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku. 

Zgodnie z założeniem projektu, w klasie objętej specjalnym programem może uczyć się maksymalnie 15 osób. Oprócz tradycyjnych przedmiotów uczniowie będą poznawać także podstawy kryptografii, historii kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. „CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez trzy pierwsze lata nauki.

Nauka w takiej klasie ma umożliwić uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

Projektowi patronuje Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

O zasadach rekrutacji, formalnościach, jakie musi spełnić kandydat, aby zostać uczniem CYBER.MIL z klasą, szkoła w Świdniku będzie informowała na swojej stronie internetowej www.1lo.swidnik.pl. Dyrektor szkoły zaprasza również zainteresowanych na indywidualną rozmowę.