Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

rp

publikacja 22.02.2021 11:02

Dodatkowe dyżury w Stowarzyszeniu Agape i skuteczna pomoc w formie zdalnej. Wyjaśniamy, jak uzyskać pomoc.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Stowarzyszenie Agape pomaga osobom doświadczającym przemocy i pokrzywdzonym przestępstwem od ponad 20 lat. Rafał Pastwa /Foto Gość

Po raz kolejny obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (22-26 lutego). Stowarzyszenie Agape, które prowadzi w Lublinie Okręgowy Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a także filie w Puławach, Kraśniku, Opolu Lubelskim, Świdniku, Łęcznej i Bychawie, przyłączyło się aktywnie do działań mających na celu niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym. W tym roku uruchomione zostały w stowarzyszeniu dodatkowe dyżury specjalistów w formie online. Taka forma dodatkowych dyżurów w formie zdalnej jest podyktowana względami bezpieczeństwa w związku z trwająca pandemią COVID-19. Tydzień Pomocy Osobom Potrzebującym ma na celu zwrócenie uwagi na istniejący problem przemocy, a także zwiększenie dostępności specjalistów dla osób doświadczających przemocy i potrzebujących pomocy.

- Nasza pomoc dla osób potrzebujących i doświadczających przemocy jest bezpłatna, a co najważniejsze całoroczna. Nie ograniczamy się tylko do chwilowych czy jednorazowych akcji. Nasi doświadczeni specjaliści pomagają mieszkańcom Lublina i regionu od ponad dwudziestu lat. Mamy wyspecjalizowaną kadrę, a zespół stowarzyszenia nieustannie podnosi swoje kompetencje, tak aby przeciwdziałanie przemocy było skuteczniejsze. Na co dzień współpracujemy z licznymi instytucjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w kraju, województwie, w Lublinie i poszczególnych miastach, gdzie funkcjonują nasze filie - mówią członkowie stowarzyszenia.

W minionym roku z nieodpłatnej pomocy Stowarzyszenia Agape skorzystało ponad 1.5 tys. osób. Przy czym z pomocy specjalistów skorzystało ponad 1,2 tys. kobiet. Najczęściej osoby zgłaszające się do OPOPP Agape doświadczały przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i seksualnej. Korzystały najczęściej z pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej i psychiatrycznej. Telefon kontaktowy do stowarzyszenia: 81 534 38 87. Szczegóły dostępne są również na profilu: www.facebook.com/StowarzyszenieAgape.

Jak poinformował lubelski Ratusz, także przez dwa dni dyżur telefoniczny pełnić będą członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego. - Wszystkie osoby doznające przemocy w rodzinie i pokrzywdzone przestępstwem mogą w dniach 22-23 lutego kontaktować się telefonicznie z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego dyżurującymi pod numerami telefonów: 81 466 54 86 i 81 466 54 87. W celu zwiększenia dostępności, telefony będą czynne zarówno przed południem, jak i wieczorem, tj. w godzinach: 7.30-12.30 oraz 14.00-19.00 - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.