Chełm. Srebrne antepedium trafiło do renowacji

as

publikacja 24.04.2021 08:00

Srebrne antepedium zdobiące ołtarz chełmskiej bazyliki trafiło 21 kwietnia do renowacji. Powróci do sanktuarium w lipcu. To pamiątka zwycięskiej bitwy króla Jana Kazimierza.

Chełmskie antepedium trafio do renowacji. Chełmskie antepedium trafio do renowacji.
Tadeusz Boniecki

Przedstawia ono Jana Kazimierza, który składa hołd Matce Bożej Chełmskiej po zwycięskiej bitwie pod Beresteczkiem. Okazja po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego. A cudowna ikona Matki Bożej Chełmskiej miała w nim swój udział. Świadczy o tym opis na antepedium w języku łacińskim, który w polskim tłumaczeniu brzmi: "Zwycięstwo sławnej cudami w swoim obozie Maryi pod Beresteczkiem, gdzie najjaśniejszy Jan Kazimierz, król Polaków, w obecności tego świętego obrazu, obrawszy hasło: »Najświętsza Marya Chełmska«, zwycięskim polskim orężem zniszczył sprzysiężony związek zbuntowanych Kozaków ze Scytami przeciw Państwu roku Pańskiego 1651 - 10 czerwca".

Antepedium to bogato zdobione pokrycie lub zasłona mensy ołtarza w kościele. Może być wykonane ze złota i srebra, haftowanych tkanin, drewna lub wytłaczanej skóry. Na antepedium były zazwyczaj wyobrażane sceny o treści ewangelicznej. Nazwa pochodzi z łacińskiego ante pedes - "przed stopami".