Pokażą odnalezione zbiory

ag

publikacja 18.06.2021 11:15

Pierwszy raz zostaną pokazane publiczności pamiątki po Teresie Czartoryskiej odnalezione podczas prac remontowych w kościele św. Józefa w Puławach.

Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puawach. Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puawach.
Odnalezione pamiątki po Teresie Czartoryskiej.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Muzeum Czartoryskich w Puławach organizuje 19 i 20 czerwca wydarzenia związane z jubileuszem 220-lecia otwarcia Świątyni Sybilli w Puławach – pierwszego polskiego muzeum.

19 czerwca odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa: „Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią – Świątynia Sybilli 1801–2021.

Kolejny dzień będzie obfitował w niezwykle interesujące wydarzenia dostępne dla szerszego grona odbiorców. Odbędą się one w Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim, w których księżna Izabela Czartoryska gromadziła swoje cenne zbiory. Widzowie będą mogli przenieść się do XIX-wiecznego wnętrza Świątyni Sybilli przy pomocy technologii wirtualnej rzeczywistości oraz odwiedzić Puławy z czasów książąt Czartoryskich dzięki filmowi, w którym wykorzystano i ożywiono dawne ryciny i obrazy.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie także prezentacja w Domu Gotyckim wiernej rekonstrukcji zaginionego obrazu pochodzącego z kolekcji Izabeli Czartoryskiej – Portretu młodzieńca Rafaela Santi. Dzieło zostało zrekonstruowane przez dr. Łukasza Nawrockiego.

W ramach uroczystości jubileuszowych w Muzeum Czartoryskich w Puławach zostaną po raz pierwszy zaprezentowane pamiątki po córce księżnej Izabeli Czartoryskiej – Teresie. Ten niezwykły zbiór przedmiotów osobistych, ukryty po tragicznej śmierci księżniczki, został niedawno odnaleziony w jednym z filarów kościoła pw. św. Józefa w Puławach.

Od 19 czerwca będzie go można oglądać w puławskim Muzeum.

Uroczyste obchody zakończy koncert męskiego zespołu wokalnego Kairos, który odbędzie się na schodach Świątyni Sybilli, udekorowanej z okazji jubileuszu kwietnymi aranżacjami według koncepcji mistrza florystyki Piotra Marca.