31. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

Agnieszka Wojnarowska-Śmietana

publikacja 21.06.2021 14:15

Po rocznej przerwie mogli się spotkać na żywo i w przestrzeni online. Mimo ograniczeń i obostrzeń artyści Nieprzetartego Szlaku zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego.

31. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku Podczas 31. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku. Nieprzetarty Szlak/ Katarzyna Anna Kubiak

W przestrzeni wirtualnej każdą z odsłon oglądało od kilkudziesięciu do ponad setki widzów. Pierwszy dzień 31. Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku odbył się online. Były animacje z publicznością, spektakl muzyczno-plastyczny Integracyjnego Teatralnego Studia KRUG z Moskwy „Everyman” oraz dyskusja z Januszem Szymańskim o performatywnej pamięci ciała. Kulminacją tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku były występy na żywo w Teatrze Muzycznym w Lublinie. - Radość i entuzjazm spotkania były ogromne. Wszystkim towarzyszyło uczucie ulgi, że jednak się udało, że mogli przyjechać do Lublina i wystąpić na scenie przed prawdziwą publicznością - informują organizatorzy.

Zaprezentowały się głownie teatry z Lublina, tradycyjnie rozpoczynali najmłodsi aktorzy z Teatru Kruszynki ze spektaklem „Podróż w nieznane”. Teatr Ołowiany Żołnierzyk zaprezentował spektakl na podstawie bajki „Calineczka”, zaś Teatr Zwierciadło nawiązał do tematu tegorocznych spotkań ukazując skryte marzenia w przedstawieniu „Chciałbym”. Na scenie Teatru Muzycznego, ale także na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku, w tym roku zadebiutował Teatr Otwarte Drzwi z Opoczna z fragmentem spektaklu „Mała - Wielka Historia

Teatr Muzyczny stając się partnerem Fundacji Nieprzetartego Szlaku oraz organizowanego wspólnie Festiwalu przyjął uczestników SANS przyjaźnie i profesjonalnie. Roman Kamiński, kierownik pracy artystycznej w Teatrze Muzycznym, dołączył do Rady Konsultantów i w imieniu instytucji zaprosił do dalszej współpracy.

32. SANS odbędzie się w przyszłym roku także w Teatrze Muzycznym. Nieprzetarty Szlak zagości w Teatrze Muzycznym na dłużej.

W przestrzeni wirtualnej odbywały się dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Rozmowy poruszały aktualne problemy społeczne, samych artystów z niepełnosprawnościami oraz całego środowiska osób zajmujących się arteterapią.

W rozmowie z Anastazją Dyadischevą z Białorusi na przykładzie Teatru Forum i spektaklu Teatru Homo Ludens z Brześcia „Resume” dotknięto problemu poszukiwania pracy przez osoby z niepełnosprawnościami. Tematyka pracy z widzem i oddziaływania na odbiorcę poruszona została także w rozmowie o perfomatywnej pamięci ciała z Januszem Szymańskim.

Arteterapia w nowej rzeczywistości to temat rozmowy z Michałem Stanowskim, gdzie uczestnicy zastanawiali się, jak należy korzystać z narzędzi transformacji cyfrowej, aby nie wykluczać, a jednocześnie realizować arteterapię. Konkluzją jest potrzeba wypracowania metodyki takiej formy pracy arteterapeutycznej.

Spotkaniom teatralnym zawsze towarzyszą występy muzyczne solistów: Tymka Misiury, Szymona Liska, Eryka Żyburtowicza, w duecie wystąpiły Katarzyna Golanowska i Sylwia Olesińska z Wrocławia i Akademii Artystycznej.