Na UMCS zgłosiło się więcej chętnych niż rok temu

UMCS

publikacja 14.07.2021 09:15

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej ogłosił wstępne wyniki rekrutacji. Wynika z nich, że zainteresowanie studiami na tej uczelni jest większe niż w ubiegłym roku.

Studenci UMCS zachęcają młodszych kolegów pod podjęcia studiów. Studenci UMCS zachęcają młodszych kolegów pod podjęcia studiów.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W systemie obsługi rekrutacji, podczas pierwszej tury rejestracji kandydatów na studia, zainteresowanie podjęciem kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich wyraziło ponad 16 100 osób.

- Dane te są satysfakcjonujące dla naszej uczelni, bowiem pokazują wzrost zainteresowania kandydatów ofertą dydaktyczną UMCS. W roku ubiegłym, po zamknięciu systemu rejestracji odnotowaliśmy 15170 chętnych. Cieszy fakt, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego, zainteresowanie naszą ofertą kształcenia wzrosło. Mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które w najbliższych dniach dokonają finalizacji procesu rekrutacji i tym samym - złożą dokumenty na studia właśnie na naszej uczelni - mówi Aneta Adamska, rzecznik UMCS

Od kilku lat Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej aktywnie i skutecznie prowadzi rekrutację kandydatów na studia wśród maturzystów pochodzących z zagranicy. W związku z tym, podczas pierwszej tury rejestracji kandydatów na studia, odnotowano także znaczny wzrost zainteresowania obcokrajowców ofertą edukacyjną uniwersytetu. W systemie obsługi rekrutacji chęć podjęcia studiów na UMCS wyraziło 1869 kandydatów zagranicznych (z czego ponad 660 zamierza rozpocząć kształcenie na zasadach pełnej odpłatności). Są to osoby pochodzące nie tylko z Ukrainy czy Białorusi, ale również z Azji czy Afryki Środkowo-Wschodniej. 24 osoby rozpoczną kształcenie na UMCS w ramach Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego, adresowanego do obywateli Białorusi i stanowiącego istotne wsparcie dla osób, które m.in. z przyczyn związanych z aktualną sytuacją w kraju zostały pozbawione możliwości kształcenia.

Największym zainteresowaniem kandydatów (pod względem liczby rejestracji na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich) w 2021 roku cieszą się: psychologia - stacjonarne jednolite magisterskie - 1498, kryminologia - stacjonarne pierwszego stopnia - 1133, prawo - stacjonarne jednolite magisterskie - 1079, finanse i rachunkowość - stacjonarne pierwszego stopnia - 975, anglistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 806, zarządzanie - stacjonarne pierwszego stopnia - 767, informatyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 750, ekonomia - stacjonarne pierwszego stopnia - 707.