Msza św. w archikatedrze w uroczystość Wniebowzięcia NMP i w Święto Wojska Polskiego

rp

publikacja 15.08.2021 15:32

W wielu parafiach archidiecezji odbywają się święta patronalne, odpusty, a w Kraśniku również święto Patronki miasta.

Msza św. w archikatedrze w uroczystość Wniebowzięcia NMP i w Święto Wojska Polskiego Podczas uroczystości w archikatedrze lubelskiej. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Mszy św. w archikatedrze lubelskiej przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Uczestniczyli w niej żołnierze, poczty sztandarowe, m.in. z Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG, kombatanci i wierni. W modlitwie uczestniczyli również wojewoda lubelski, minister edukacji, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Msza św. w archikatedrze w uroczystość Wniebowzięcia NMP i jednocześnie w dzień Święta Wojska Polskiego Zebranych powitał ks. prał. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej w Lublinie. Homilię wygłosił ks. ppłk Witold Mach, proboszcz parafii garnizonowej w Lublinie. Zwrócił uwagę na znaki, w tym na zwycięską Bitwę Warszawską, a także inne znaki w historii Polski. Przywołał atmosferę modlitwy i jedności tamtych dni, w czasie, gdy Polsce, która odradzała się po czasie zaborów, zagrażała bolszewicka Rosja.

- Obejmujemy modlitwą bohaterów sierpnia 1920 roku. Modlimy się za wszystkich poległych w obronie ojczyzny, za żołnierzy, którzy pełnią służbę, także poza granicami kraju. Doceniamy rolę wszystkich, którzy przyczyniali się do odrodzenia i umacniania państwa polskiego - podkreślał. Powołując się na słowa Józefa Piłsudskiego, powiedział, że wolność ma wysoką cenę, a niepodległość kosztuje wiele.

Po liturgii kontynuowano obchody m.in. na pl. Litewskim w Lublinie oraz podczas pikniku wojskowego pod Zamkiem. Największy piknik wojskowy w naszym regionie z udziałem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odbył się w Hrubieszowie.

Święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięskiej bitwy z sierpnia 1920 r., zostało ustanowione na przez Sejm RP w lipcu 1992 roku. 15 sierpnia to również uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane w wielu regionach świętem Matki Boskiej Zielnej.

Msza św. w archikatedrze w uroczystość Wniebowzięcia NMP i w Święto Wojska Polskiego   Podczas liturgii w kościele Wniebowzięcia NMP w Kraśniku. Burmistrz miasta Kraśnika /FB

W wielu parafiach archidiecezji odbywają się 15 sierpnia święta patronalne, odpusty, a w Kraśniku również święto Patronki miasta. Zaprosili na nie Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika, oraz ks. Jerzy Zamorski, dziekan dekanatu kraśnickiego i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP. Obchody rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba, a następnie mieszkańcy zostali zaproszeni na piknik familijny do Parku im. św. Jana Pawła II. W programie były koncerty, kino plenerowe, dmuchańce, jazda konna, stosika gastronomiczne, sensoplastyczne i rękodzielnicze, warsztaty wyplatania wianków, a także konkursy rodzinne z nagrodami.