Najlepszymi rozwiązaniami są działania oddolne

rp

publikacja 22.08.2021 15:06

Zazwyczaj koncentrujemy się na działaniach i sukcesach dużych organizacji pozarządowych, tymczasem to te najmniejsze mają kluczowe znaczenie dla lokalnych społeczności.

Najlepszymi rozwiązaniami są działania oddolne W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele licznych organizacji z terenu województwa. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Pod patronatem „Gościa Lubelskiego” odbyła się konferencja „Aktywna Lubelszczyzna”, których głównymi organizatorami było Stowarzyszenie „Czajnia” i Centrum Wolontariatu z Lublina. Wydarzenie zrealizowano w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Celem spotkania była m.in. prezentacja możliwości realizowania inicjatyw własnych przez małe organizacje pozarządowe i nieformalne grupy aktywnych obywateli oraz próba diagnozy kondycji małych podmiotów i inicjatyw społecznych w regionie.

Spotkanie otworzyło wystąpienie Przemysława Jaśkiewicza, zastępcy dyrektora NIW-CRSO. W dalszej kolejności miała miejsce prezentacja ks. Mieczysława Puzewicza , który skoncentrował się na zagadnieniu budowaniu więzi społecznych poprzez oddolne zaangażowanie osób i grup w celu rozwiązywania podstawowych problemów i sytuacji kryzysowych. Ciekawym doświadczeniem prowadzenia organizacji podzielił się Dariusz Figura z Fundacji Zamek w Bełżycach. W budynku dawnej mleczarni odkryto fragment zamku z 1416 r., gdzie znajduje się siedziba organizacji, którą prowadzi wraz z członkami rodziny. Wśród kluczowych potrzeb organizacji wymienił: prosty start, wsparcie merytoryczne oraz podstawowy sprzęt.

Z kolei Krzysztof Jakubowski z Fundacji z Fundacji Wolności podjął się analizy organizacji pozarządowych w województwie lubelskim. Wśród negatywnych aspektów działania organizacji pozarządowych wymienił m.in. finansową zależność od samorządów, zwłaszcza w gminach wiejskich, a także brak zastępowalności liderów. Natomiast reprezentant Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL analizował możliwość stworzenia nowego modelu integracyjnego w świecie, w którym rozpadł się ekosystem zaufania. Swój wykład oparł m.in. o intuicje Stanisława Lema i papieża Franciszka.

Uczestnicy konferencji zapoznali się także z zasadami programu Małe Inicjatywy. Ponadto poruszano kwestie związane z nowymi modelami integracji społecznej oraz rolą oddolnych inicjatyw w budowaniu więzi społecznych. Podczas konferencji ogłoszony został otwarty konkurs wojewódzki w ramach programu Nowe FIO, który jest kontynuacją działań rządowych skierowanej do sektora organizacji pozarządowych. Konferencję prowadzili Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz Marcin Rechulicz.


Obszerny artykuł o wydarzeniu ukaże się w papierowym 35/2021 numerze "Gościa Lubelskiego".