"Latarnik" na lubelskiej Poczekajce - i co z tego wynikło

jj

publikacja 09.09.2021 09:59

Pierwszy SMS, e-mail lub zdjęcie wysłane z telefonu do znajomych. To tylko część efektów szkolenia, w którym wzięło udział ponad 50 seniorów z parafii ojców kapucynów.

Warsztaty odbywały się w małych grupach. Warsztaty odbywały się w małych grupach.
archiwum R. Krzyszczak

Internet, komputery, smartfony, sieci społecznościowe i komunikatory internetowe, bankowość elektroniczna, elektroniczne usługi publiczne, a w ostatnich czasach także Msze i nabożeństwa udostępnione online. Nowe technologie cyfrowe wkroczyły na dobre we wszystkie sfery naszego życia i brak umiejętności korzystania ze zdobyczy techniki w wielu sytuacjach oznacza dla człowieka częściowe wykluczenie społeczne.

- To poważny problem, szczególnie dla osób starszych - mówi Robert Krzyszczak, który w ramach inicjatywy "Latarnicy Polski Cyfrowej" funkcjonującej od 2013 r. razem ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie, wprowadza w świat technologii osoby starsze. 

Pan Robert jako wykwalifikowany "latarnik" przeprowadził specjalne szkolenie dla osób starszych m.in. na lubelskiej Poczekajce w parafii o. kapucynów. - Zainteresowanie propozycją przeszło najśmielsze oczekiwania zarówno moje jak i braci kapucynów - stwierdza. 

W zajęciach, które były bezpłatne (sfinansowane m.in. ze środków UE), wzięło udział ponad 50 osób. Ci, którzy nie posiadali urządzeń umożliwiających korzystanie z internetu, zostali w nie wyposażone przez "latarnika". Zajęcia odbywały się w sali parafialnej klubu seniora pod hasłem "Cyfrowa Poczekajka" w ramach projektu "Latarnicy 2020". 

W ciągu 16-godzinnego szkolenia każdy z uczestników miał możliwość poznania podstaw korzystania ze smartfona lub laptopa, przeglądania stron internetowych, wyszukiwania ważnych informacji, załatwiania spraw urzędowych przez internet oraz chronienia się przed zagrożeniami, jakie niosą nowe technologie.

- Dla wielu seniorów uczestnictwo w zajęciach było okazją, aby odważyć się na wysłanie ze smartfona swojego pierwszego SMS-a, e-maila lub zrobienia zdjęcia i wysłania go znajomym - mówi Robert Krzyszczak. 

Dzięki wsparciu "latarnika" niektórzy seniorzy po raz pierwszy w życiu wchodzili na stronę internetową swojej parafii i zapoznawali się z możliwościami, jakie daje internet, chociażby w zakresie uczestniczenia w życiu wspólnoty Kościoła, szczególnie w sytuacji epidemii lub ograniczonej mobilności, związanej z chorobą.

Zajęcia "Cyfrowa Poczekajka" będą prowadzone już niebawem dla kolejnych grup. Do końca listopada ma zostać przeszkolonych kolejnych 150 osób.

Na prośbę seniorów, którzy już wzięli udział w szkoleniu, "latarnik" poprowadzi również kursy dodatkowe, już poza zakresem projektu. Poza dodatkowymi zajęciami uruchomione zostaną także dyżury "latarnika" prowadzone online. - W przygotowaniu są także krótkie filmy instruktażowe i przewodniki, które zostaną opublikowane na platformie YouTube - informuje R. Krzyszczak. 

"Latarnik" prowadzi rozmowy z kolejnymi parafiami i jest, jak mówi, otwarty na nawiązanie współpracy z następnymi wspólnotami.