Niezwykłe święto nauki w Lublinie. Wśród dodatkowych atrakcji darmowe maskotki i pokaz fontann

rp/LFN/UMCS

publikacja 17.09.2021 09:53

17. Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 18 września pod hasłem "Nauka bez granic. Enjoy science!". Zarezerwowanych jest już 26 tys. miejsc!

Niezwykłe święto nauki w Lublinie. Wśród dodatkowych atrakcji darmowe maskotki i pokaz fontann

Gospodarzem wydarzenia jest w tym roku UMCS. Jak podkreśla prof. Radosław Dobrowolski, rektor tej uczelni, Lubelski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń w regionie popularyzujących naukę i  badania naukowe. - Biorąc pod uwagę frekwencję, która rokrocznie towarzyszy temu wydarzeniu, plasujemy się także w czołówce promocji nauki w kraju. Musimy pamiętać o tym, że za sprawą takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki budujemy akademicki Lublin. Idea przyświecająca wydarzeniu pokazuje również, jak duży potencjał naukowo-badawczy mają nasze lubelskie uczelnie. Myślę, że ta droga popularyzacji nauki stanowi więc niezwykle ważną składową konsolidowania działań w sferze naukowo-badawczej - precyzuje prof. Dobrowolski.

W tym roku zaplanowano realizację przełomowego w historii Festiwalu programu, na który składają się m.in. Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym, projekty indywidualne poszczególnych uczelni oraz innych instytucji promujące naukę i badania naukowe, wiele spotkań z popularyzatorami nauki i wydarzenia kulturalno-artystyczne, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz konkursy dla dzieci, studentów i osób dorosłych. Rozpoczęcie festiwalu odbędzie się w sobotę, 18 września, w sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Również 18 września o godz. 21.00 na Placu Litewskim odbędzie się premiera wyjątkowego pokazu fontann „Symfonia nauki”, według scenariusza Łukasza Witt-Michałowskiego. Z kolei w trakcie Pikniku Naukowego przed CSK w niedzielę 19 września, uczestnicy będą mieli okazję otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję koziołka LFN - do rozdania będzie ok. tysiąc maskotek.

Podczas festiwalu odbędą się również cztery spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki. Rejestracja na te wydarzenia rozpoczyna się 17 września na stronie internetowej wydarzenia. Wśród gości znajdą się m.in.: prof. Robert Huber, biochemik i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a także wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

Lubelski Festiwal to przede wszystkim projekty popularyzujące naukę. – Aktualnie w bazie festiwalowej mamy zarejestrowanych 1340 projektów. O skali przedsięwzięcia może też świadczyć fakt, że festiwal będzie się odbywał w 383 salach wykładowych w stu różnych obiektach, a w przygotowanie ich zaangażowanych jest ponad 1.5 tys. osób. Na chwile obecną mamy zarezerwowanych niemal 26 tys. miejsc. Jestem przekonany, że w tym roku przekroczymy 30 tys. potwierdzonych rezerwacji – podkreśla dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną XVII Lubelski Festiwal Nauki ma formę hybrydową. Część projektów została przygotowana w formie online lub w wydaniu stacjonarnym. - Co istotne, wszystkie projekty będą rejestrowane: żeby wziąć w nich udział należy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Jest to wymóg współczesnych czasów związany z bezpieczeństwem i sytuacją pandemiczną. Dzięki temu możemy kontrolować liczbę uczestników biorących udział w wydarzeniu i mieć z nimi kontakt. Bezpieczeństwo uczestników LFN stanowi dla nas priorytet - podkreśla dr Zykubek.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w sąsiadujących regionach, a ze względu na liczbę uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Głównym celem LFN jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Wydarzenie organizowane jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Każdego roku w organizację LFN włączają się inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” i modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 591 250 zł. Cała wartość projektu opiewa na kwotę 721 250 zł.

"Nauka bez granic" ("Science without borders") – spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki podkreślające rolę nauki w życiu człowieka:

  • 20 września 2021 r. odbędzie się spotkanie z prof. Robertem Huberem (1937), niemieckim biochemikiem i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., którą otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa noblisty z dr Dawidem Myśliwcem (1988) – absolwentem chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, twórcą kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube.
  • 21 września 2021 r. odbędzie się wykład wybitnego polskiego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka (1947). Po wykładzie będziemy mieli okazję wysłuchać rozmowy z profesorem, którą poprowadzi ks. dr Rafał Jakub Pastwa (1980) – poeta i pisarz, teolog, dziennikarz, kierownik redakcji „Gościa Lubelskiego”, pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych KUL, archidiecezjalny duszpasterz środowisk twórczych, autor książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, prowadzący działalność popularyzatorską instytucjach edukacyjnych i kulturalnych w Lublinie i w regionie.
  • 22 września 2021 r. będzie miało miejsce spotkanie z Dawidem Łasińskim (1983) – nauczycielem znanym, jako „Pan Belfer - twórcą kanału „Pan Belfer” na YouTube, zapalonym miłośnikiem chemii i fotografii, animatorem kultury, twórcą projektów filmowych i popularyzatorem nauki w szerokim tego słowa znaczeniu. Po wykładzie będziemy świadkami ciekawej rozmowy pomiędzy Panem Belfrem, a Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi (1975/1974). Państwo Stanisławscy to twórcy „CrazyNauki” na Youtube, blogerzy, dziennikarze naukowi i zdobywcy m.in. nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce 2019 w kategorii „Media”.
  • 23 września 2021 r. Lublin odwiedzi prof. Charles H. Bennett (1943) – amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania zaskakujących powiązań fizyki kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej ko91974ncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również przyjemność wysłuchania rozmowy prof. Charlesa H. Bennetta z Karolem Jałochowskim (1974)  – absolwentem fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stypendystą National University of Singapore, dziennikarzem i twórcą filmów poświęconych szeroko rozumianej nauce.

Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata nauki odbędą się w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka i będą tłumaczone symultanicznie dzięki uprzejmości Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Zapisy na wydarzenia rozpoczną się w piątek 17 września na stronie www.festiwal.lublin.pl. Na wykłady obowiązuje limit miejsc uwarunkowany sytuacją pandemiczną.

Począwszy od pierwszego dnia Lubelskiego Festiwalu Nauki, czyli 18 września, na stronie www.festiwal.lublin.pl będą sukcesywnie publikowane rozmowy z założycielami Lubelskiego Festiwalu Nauki. Podczas 17. edycji LFN organizatorzy chcą przybliżyć historię wydarzenia i sięgnąć w przeszłość, aż do preedycji LFN, która odbyła się jeszcze w październiku 2001 r.