W Lublinie powstaje Grób Dziecka Utraconego

jj, rśż

publikacja 23.09.2021 13:03

W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, udało się już postawić symboliczny krzyż, wciąż jednak potrzebne są pieniądze na dokończenie dzieła.

Dokładny adres grobu to: S8 Z18 rząd 2, numer 314. Dokładny adres grobu to: S8 Z18 rząd 2, numer 314.
archiwum Oaza

Diakonia Życia Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz ze Wspólnotą Rodziców Dzieci Utraconych w Lublinie chcą stworzyć miejsce pamięci dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym na Majdanku.

– Chcemy, aby to miejsce pełniło kilka funkcji – mówią inicjatorzy przedsięwzięcia. – Ma to być przede wszystkim pomnik pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem. Chcemy też, aby pełnił on funkcję katechetyczną dla wszystkich odwiedzających cmentarz.

Akcja budowy pomnika to inicjatywa społeczna, dlatego też potrzeba darczyńców i sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć budowę takiego miejsca w Lublinie.

Koszt realizacji szacowany jest na 100 tys. złotych.

Rzeźba, która ma stanąć w wyznaczonym już miejscu, zaprojektowana została przez Magdalenę Widelską. 

Pomnik będzie się składał z trzech części: cokołu pod przedstawienie rzeźbiarskie, części nagrobnej ze zdejmowaną płytą nad częścią grzebalną, usytuowaną równolegle do traktu i siedziska. Będą one wykonane z granitu polerowanego, który będzie pięknie kontrastował z ciepłą, matową rzeźbą z piaskowca. Miejsce wokół pomnika będzie wyłożone kostką granitową.

Przed pomnikiem ma stanąć mała ławka, tak by – jak mówią pomysłodawcy budowy – można było na niej usiąść, pozostawić za sobą świat i zanurzyć się w tajemnicy straty dziecka, w tajemnicy cierpienia i sensu życia.

Każdy, kto chciałby wesprzeć inicjatywę budowy grobu, może to zrobić przez stronę internetową wspieram.oaza.pl