Jak stać się świętym? Jakie cechy charakteru i warunki życia mają wpływ na przyjęcie męczeństwa i jak to się odbyło w przypadku Apostoła Polesia?
▲ Podsumowaniem każdego dnia wykładów i spotkań była Msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie.
Archiwum parafii
Święty Andrzej Bobola to jeden z patronów Polski, który nawet w obliczu śmierci prosił o jedność w narodzie. Sympozjum pt. „Święty Andrzej Bobola a tożsamość narodowa Polaków”, odbywające się 5 i 6 listopada, zostało zorganizowane przez lubelską parafię pod jego wezwaniem, Wyższą Szkołę Społeczno-Przyrodniczą im. W. Pola oraz Towarzystwo Bobolanum.
Jednym z prelegentów był prof. Adam Biela, który przyjrzał się świętemu od strony psychologicznej. − W psychologii wskazuje się na cztery główne zespoły czynników wpływających na rozwój indywidualny człowieka. Są to czynniki określone jako zadatki wrodzone, na które składają się przesłanki genetyczne dziedziczone po przodkach, drugi z czynników to środowisko zewnętrzne, które stanowi środowisko przyrodnicze i geograficzne człowieka, jak też środowisko społeczno-kulturowe, warunki wychowania i nauczania, czyli szkoła i dom rodzinny oraz grupy rówieśnicze i organizacje religijne. Wreszcie czwarty czynnik to aktywność własna – wyjaśniał profesor Biela.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.