Lublin ma nowe sanktuarium

ag

publikacja 09.12.2021 09:45

Na zakończenie obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa abp Stanisław Budzik ustanowił w Lublinie nowe sanktuarium, któremu patronuje Oblubieniec Maryi.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Agniesza Gieroba /Foto Gość

Oficjalnie od 8 grudnia kościół ojców karmelitów przy ulicy Świętoduskiej w Lublinie jest sanktuarium św. Józefa. Dekret podpisany przez abp. Stanisława Budzika o ustanowieniu tego sanktuarium odczytał podczas uroczystej Mszy św. ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry i dziekan dekanatu Lublin Śródmieście, do którego należy kościół karmelitów.

Metropolita lubelski w dekrecie napisał: "Odpowiadając na prośbę o. Piotra Jackowskiego, prowincjała krakowskiej prowincji karmelitów bosych, popartej pragnieniem ludu Bożego archidiecezji lubelskiej, a także mając na uwadze znaczenie historyczne i duchowe kościoła pod wezwaniem św. Józefa w Lublinie, ustanawiam ten kościół sanktuarium diecezjalnym św. Józefa Oblubieńca NMP. (...) Wezwania współczesności wymagają od nas poszukiwania ludzi, którzy mimo przyjęcia chrztu zatracają swoją chrześcijańską tożsamość.Trzeba im na nowo zanieść Ewangelię, szukać ich tam, gdzie się znajdują, wskazywać drogę tym, którzy się zagubili i szukają sensu życia. Niezawodnym orędownikiem w odnajdowaniu drogi do Jezusa jest jego opiekun św. Józef. (...)".

- Ustanowienie sanktuarium św. Józefa motywują względy historyczne oraz żywy kult opiekuna Świętej Rodziny w naszej świątyni. Kult św. Józefa w historii Karmelu zajmował zawsze miejsce szczególne. Arnold Bostiusz, historyk i badacz starożytnych źródeł karmelitańskich, zaświadcza w traktacie De Patronatu BVM z 1479 r., że kult ten ma starożytne korzenie. W odnowionej rodzinie karmelitańskiej św. Teresa, zwana Wielką, nie rozstawała się z figurą świętego patriarchy, a na polecenia samego Jezusa oddała pod opiekę Józefa pierwszy dom karmelitanek bosych. W nowożytnej historii naszej rodziny zakonnej również uczennice i uczniowie naszej Matki Fundatorki wyrażali swoją miłość i przywiązanie do przybranego ojca Zbawiciela - wyjaśnia o. Piotr Nyk OCD, przeor klasztoru i rektor kościoła.

W dzieje kultu św. Józefa wpisuje się także karmelitańska świątynia w Lublinie, konsekrowana 28 sierpnia 1644 roku. Jest ona najstarszym kościołem pod patronatem św. Józefa w archidiecezji lubelskiej. Od samych początków istnienia bracia rozwijali kult i nabożeństwo ku czci tego świętego patrona. W 1666 roku powołali do życia pierwsze na ziemiach polskich bractwo św. Józefa, zrzeszające na przestrzeni wieków setki mężczyzn i kobiet. Żywy kult wyrażał się również przez coroczną septennę, czyli cykl siedmiu środowych, cotygodniowych nabożeństw ku czci świętego cieśli z Nazaretu.

W XVIII wieku w ich miejsce wprowadzono nowenny, odprawiane przez dziewięć kolejnych śród. Liczni wierni ściągali także na uroczystość Opieki św. Józefa, Patrona i Protektora Zakonu oraz w dzień liturgicznego wspomnienia zaślubin NMP ze św. Józefem. Kroniki klasztorne obfitują w liczne świadectwa o opiece św. Józefa nad tym kościołem i klasztorem, przypisując mu m.in. ocalenie kościoła we wrześniu 1939 roku podczas bombardowania Lublina.