Wzmacnianie dzieci i młodzieży oraz nauka odpowiedzialności

rp

publikacja 30.12.2021 17:36

Katolickie stowarzyszenie zakończyło ważne działanie, które miało za zadanie podniesienie umiejętności oraz kompetencji społecznych młodych ludzi.

Wzmacnianie dzieci i młodzieży oraz nauka odpowiedzialności Ważnym elementem realizowanego projektu były wycieczki. Henryk Przondziono /Foto Gość

Od każdego z nas zależy, jak wykorzystujemy obecny czas, to co aktualnie z nim robimy, to co wybieramy dzisiaj i teraz. W ramach realizowanego projektu chcieliśmy pokazać, że to, co wybieramy dzisiaj ma swoje skutki w przyszłości. Czego się dziś nauczymy, kogo poznamy, co zobaczymy, jakie umiejętności zdobędziemy, jakie miejsca odwiedzimy, będzie miało znaczenie już jutro - mówi Anna Łoś, kierownik placówki specjalistycznej Agape-Club w Lubinie.

- Ważnym elementem było dla nas kształtowanie w młodych ludziach poczucia sprawstwa, możliwości, zaangażowania i odpowiedzialności za to, co dzieje się dookoła. Chcieliśmy pokazać, że niezależnie, skąd pochodzą, jakie mają oceny w szkole czy problemy w życiu codziennym, to od nich zależy, co wybierają - dodaje A. Łoś.

W związku z tym zorganizowane zostały dwa wyjazdy w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Uczestnicy mogli znaleźć miejsca noclegu, zaplanować atrakcje dostosowane do możliwości budżetu oraz zdecydować o samym miejscu wyjazdu. Wspólne poszukiwania, rozmowy dotyczące wyborów i różnego rodzaju ograniczeń były cennym doświadczeniem dla uczestników. Dodatkowo odbywały się zajęcia związane z bieżącym organizowaniem wyjazdów, zasadami demokracji, prawami obywatelskimi, wartościami, wyborami i decyzjami oraz aktywnością społeczną i wolontariacką - informują opiekunowie.

Motywacja do udziału bywała różna. W informacjach zwrotnych o tym, czego można było nauczyć się podczas wyjazdów i zajęć, pojawiły się m.in. takie odpowiedzi: „dużo rzeczy ciekawych, bardziej z geografii”, „procesy sprzed milionów lat mają swój wpływ na nas do dziś”, „świat jest duży”, „każdy ma swój stopień wrażliwości i jest on bardzo unikalny dla każdego z nas”, „jeśli będę chciał, mogę zaciekawić się wszystkim, wystarczy odpowiedniego się do tego nastawić”.

W ramach podjętych działań zorganizowano dwa wyjazdy: do Radoczy, Krakowa, Ojcowa, Energylandii, Góry Żar, Oświęcimia oraz w Góry Świętokrzyskie. - Każdy z nich był szansą na odwiedzenie nowych miejsc, lepsze poznanie siebie oraz innych osób. Podczas każdego z nich staraliśmy się poznać i pomóc jakiejś lokalnej społeczności. Z pewnością każdy na długo zapamięta wizytę w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Pomoc słabszym, często zależnym od nas, to ważne zadanie dla dzieci i dorosłych, co jeszcze bardziej mogliśmy zauważyć podczas tej wizyty - konkludują wychowawcy Agape-Club.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.